W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Niepodległości w Kampali

18.11.2024

W dn. 11 listopada w hotelu Golf Course Hotel w Kampali odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez Ambasadę RP w Nairobi we współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Kampali.

Obchody Święta Niepodległości w Kampali

Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli ugandyjskiej Polonii, która licznie pojawiła się na uroczystości, korpusu dyplomatycznego w Kampali oraz wybranych przedstawicieli ugandyjskiej administracji. We wspólnym świętowaniu wzięli udział także delegaci biznesowi z Polski, którzy przyjechali na Polsko-Ugandyjskie Seminarium Ekonomiczne w dn. 12 listopada, w tym prezes Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, Andrzej Dycha. Gościem honorowym był Minister Turystyki Ugandy, Martin Mugarra Bahinduka. Z przedstawicieli dyplomatycznych obecni byli m.in. ambasadorowie Belgii, Niemiec, Japonii, Kenii, Niderlandów oraz UE. Uroczystość otworzyli Konsul Honorowy RP w Kampali, prof. Ephraimem Kamuntu, oraz Ambasador RP, Mirosław Gojdź, którzy podkreślili historyczny charakter wydarzenia oraz jego wyjątkowe znaczenie dla relacji polsko-ugandyjskich.

Podczas uroczystości miało miejsce otwarcie wystawy „Polska – nowy dom. Polacy w Afryce 1942-1954” prezentującej losy Sybiraków, którzy podczas II wojny światowej trafili do brytyjskich kolonii w Afryce Wschodniej, w tym przede wszystkim do Ugandy. Otwarcie wystawy poprzedził wykład historyczny prof. Samwiri Lunyiigo Lwangi. Wystawę można było oglądać w hotelu Golf Course Hotel do 13 listopada 2024. Na część artystyczną składał się także występ chóru Uganda Martyrs Choir oraz grupy Vision For Africa High School, która zaprezentowała przedstawienie opowiadające o przybyciu Polaków do Ugandy.

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przedstawiciele Ambasady złożyli kwiaty na cmentarzu polskim Koja – w miejscu jednego z dwóch obozów dla polskich uchodźców utworzonych w Ugandzie w 1942 r.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}