W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc 2020: remont przychodni w Mpunge Health Centre III w Koja w Ugandzie

25.01.2021

Ambasada RP w Nairobi w ramach programu Małych Grantów sfinansowała w 2020 r. inicjatywę pn. „Renowacja przychodni działającej w szpitaliku Mpunge Health Centre III w Koja", w ramach której kwotę 7 500 euro przeznaczyliśmy na remont przylegającej do ww. ośrodka zdrowia przychodni. Koja to miejsce mające silne historyczne związki z Polską - przed laty przebywali tam polscy uchodźcy, tzw. Sybiracy, którzy zostali bardzo ciepło przyjęci przez miejscową społeczność. W 2022 r. będziemy obchodzić 80. rocznicę ich przybycia do Ugandy.

Small Grant in Koja - renovation of the outpatient department

W ramach Małego Grantu we współpracy z Mpunge Health Centre III zrealizowana została renowacja budynku przychodni, w tym gabinetów przyjęć, poczekalni dla pacjentów, apteki i schowka na leki. Budynek został odmalowany oraz podłączony do już istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

To kontynuacja naszych działań z lat ubiegłych. Ambasada RP w Nairobi od 2016 r. zaangażowana jest we wsparcie ośrodka zdrowia Mpunge Health Centre III. W ramach poprzednich projektów szpitalik został rozbudowany, przeprowadziliśmy remont i doposażyliśmy porodówkę i oddział dla matki i dziecka, a także zainstalowaliśmy solar, który pozwolił na doprowadzenie do budynku elektryczności. Część personelu medycznego została przeszkolona przez lekarzy wolontariuszy ze stowarzyszenia Leczymy z Misją. 

Nasze zaangażowanie przynosi stopniowe efekty – wzrasta liczba porodów odbieranych w placówce (z kilku miesięcznie, kiedy zaczynaliśmy współpracę z ośrodkiem, do ponad 30 miesięcznie obecnie), a także liczba pacjentów obsługiwanych w przynależącej do szpitala przychodni (zgodnie z danymi przedstawionymi przez ośrodek - z 700 osób miesięcznie na początku do 1200 pod koniec ub.r.). 

To miejsce łączą z Polską silne historyczne więzy. Podczas i bezpośrednio po II wojnie światowej do Koja przybyli polscy uchodźcy, tzw. Sybiracy, którzy opuścili ZSRR z armią gen. Andersa. Powstało tam polskie osiedle, które w szczytowym okresie zamieszkiwało ok. 3 000 uchodźców. W 1943 r. Polacy wybudowali w Koja punkt opieki medycznej, służący zarówno nowo przybyłym, jak i lokalnej populacji. Po opuszczeniu Koja przez Polaków szpitalik został zamknięty. W latach 80. XX wieku, dzięki wysiłkom lokalnej społeczności, ośrodek udało się otworzyć ponownie, tym razem pod obecną nazwą Mpunge Health Centre III. Jest to publiczna przychodnia prowadzona przez władze lokalne. Sybiracy, którzy powrócili do Koja z wizytą w roku 2010, widząc jak duże są potrzeby populacji w zakresie opieki medycznej, a także chcąc wyrazić wdzięczność za tak ciepłe przyjęcie przed laty, powołali specjalny komitet w celu rozbudowy centrum zdrowia w Koja. To właśnie z tym rozbudowanym ośrodkiem od kilku lat współpracuje placówka.

W dn. 17 grudnia 2020 r. wizytę monitoringową w Koja złożyła attaché Iwona Lula.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}