W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-Ugandyjskie Seminarium Ekonomiczne w Kampali

19.11.2024

W dn. 12.11 br., dzień po uroczystych obchodach Święta Niepodległości, w Kampali odbyło się pierwsze Polsko-Ugandyjskie Seminarium Ekonomiczne zorganizowane przez Ambasadę RP w Nairobi we współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Kampali oraz Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Nairobi.

Polsko-Ugandyjskie Seminarium Ekonomiczne w Kampali

W wydarzeniu wzięli udział delegaci kilkunastu polskich firm reprezentujących sektory: rolniczy, energetyczny, IT, transportu i inne, a także kilkudziesięciu przedstawicieli ugandyjskiego biznesu i administracji. Na czele polskiej delegacji stał prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Andrzej Dycha. Seminarium zostało otwarte przez Ambasadora RP Mirosława Gojdzia, Konsula Honorowego RP Ephraima Kamuntu oraz gościa honorowego wydarzenia, Ministra Finansów Ugandy Matię Kasaiję. Podczas ceremonii otwarcia ambasador Gojdź wręczył konsulowi Kamuntu odznaczenie Ministra Sprawiedliwości za zasługi dla relacji polsko-ugandyjskich.

 

W pierwszej części seminarium, w której wystąpili przedstawiciele PAIH oraz Ugandyjskiego Urzędu ds. Inwestycji oraz Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Kooperatyw, zaprezentowano rządowe mechanizmy wsparcia handlu i inwestycji oferowane przez oba państwa, a także główne potencjalne obszary współpracy. Drugi panel był poświęcony perspektywie sektora prywatnego i wzięli w niej udział przedstawiciele firm oraz Fundacji Sektora Prywatnego Ugandy (Private Sector Foundation-Uganda). Część seminaryjna zakończyła się prezentacją nt. polskiego sektora dronów w wykonaniu firm Farada Group oraz Vimana.

 

Na marginesie Seminarium odbyło się także zorganizowane przez PAIH spotkanie online przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego z ugandyjskimi bankami nt. mechanizmów finansowania polsko-ugandyjskiej współpracy handlowej i inwestycyjnej.

 

Seminarium było bezprecedensową okazją dla polskich przedsiębiorców do nawiązania cennych kontaktów biznesowych na niezwykle perspektywicznym 50-milionowym ugandyjskim rynku, a także do zaprezentowania Polski – kraju cały czas słabo rozpoznawalnego w Afryce Wschodniej – jako dostawcy wysokiej jakości produktów i zaawansowanych technologii.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}