Rusza proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej, która leczyła trędowatych w Ugandzie
19.10.2020
Stolica Apostolska wyraziła zgodę na proces beatyfikacyjny dr Błeńskiej, lekarki i misjonarki, która przez 40 lat leczyła trędowatych w szpitalu w Bulubie w Ugandzie nad jeziorem Wiktoria. Proces rozpoczął się w dn. 18 października 2020 r., w Światową Niedzielę Misyjną a zarazem dzień, kiedy wspomina się postać Łukasza Ewangelisty – patrona lekarzy, uroczystą Mszą Świętą w poznańskiej katedrze na Ostrowie Tumskim.
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, także tam 23 lata później uzyskała dyplom lekarski. Tuż po II wojnie światowej, w której brała udział jako członek Armii Krajowej, ukończyła Instytut Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Zdobycie brytyjskiego dyplomu pozwoliło jej na wyjazd do Afryki, a Uganda na kilkadziesiąt lat stała się jej domem. W 1950 r. rozpoczęła pracę w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii - dziś w tym miejscu znajduje się szpital św. Franciszka (oryg. St Francis Hospital Buluba). Bezgranicznie oddawała się służbie chorym, co pozwoliło tamtejszej placówce zyskać światową sławę.
Jej imieniem nazwano centrum szkoleniowe szpitala (oryg. Wanda Błeńska Tuberculosis and Leprosy Training and Rehabilitation Centre), które w br. z inicjatywy placówki zostanie odrestaurowane ze środków Polskiej Pomocy w ramach Małego Grantu. Dzięki projektowi uda się zabezpieczyć dokumentację fotograficzną i papierową pacjentów opracowaną jeszcze przez dr Błeńską, zostaną także odnowione pomieszczenia centrum szkoleniowego. Ponadto w Matugga w Ugandzie, na obrzeżach Kampali, z inicjatywy polskich Franciszkanów, w 2018 r. wybudowano szpital noszący imię dr Wandy Błeńskiej (oryg. Wanda Health Centre), którego wyposażenie zakupiono ze środków Polskiej Pomocy w ramach projektu realizowanego przez Fundację InnovAid.
Po kilkudziesięciu latach spędzonych w Ugandzie Wanda Błeńska powróciła do rodzinnego Poznania w 1993 r. Tam kontynuowała dzieło pomocy na rzecz bliźniego, będąc członkiem Rady Fundacji Redemptoris Missio. Zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.
Więcej informacji na temat lekarki można znaleźć na dedykowanej procesowi beatyfikacyjnemu stronie internetowej.