„Wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2021–2030. Solidarność dla rozwoju" przyjęty
19.01.2021
W dn. 19 stycznia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2021–2030. Solidarność dla rozwoju”, przedłożoną przez ministra spraw zagranicznych.
Rząd przyjął program współpracy rozwojowej na lata 2021–2030, obejmujący pomoc rozwojową, humanitarną i edukację globalną.. Chcemy, aby coraz więcej osób na świecie miało dostęp do dóbr, zasobów i szans edukacyjnych. Rocznie na pomoc rozwojową wydajemy ok. 2,9 mld zł, co odpowiada ok. 0,14 proc. naszego dochodu narodowego brutto. Do 2030 r. będziemy dążyć do zwiększenia tej pomocy do poziomu 0,33 proc.
Priorytety polskiej współpracy rozwojowej
Zgodnie z Programem priorytetami polskiej współpracy rozwojowej są: pokój, sprawiedliwość i silne instytucje, równe szanse (w obszarach edukacja, praca, przedsiębiorczości, redukcja nierówności, zrównoważone miasta i rozwój regionalny). Wśród kwestii priorytetowych dla Polski jest także ochrona zdrowia, klimat, w tym dostęp do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych, dbałość o lasy i różnorodność biologiczną oraz odnawialne źródła energii. Tematami przekrojowymi będą działania na rzecz klimatu i równouprawnienie kobiet i mężczyzn.
Komu udzielimy wsparcia?
Polski rząd udzieli wsparcia państwom najmniej rozwiniętym. Ale także – tym o średnim poziomie rozwoju, których ludność żyjąca w ubóstwie stanowi większość populacji.
Pomożemy wybranym państwom objętym europejską polityką sąsiedztwa, w tym krajom Partnerstwa Wschodniego, Bliskiego Wschodu oraz wybranym państwom z regionu Afryki Subsaharyjskiej. Nie wykluczamy jednak – biorąc pod uwagę 10-letni czas obowiązywania programu – rozszerzenia działań na inne obszary geograficzne.
Polska współpraca rozwojowa
Nasz kraj aktywnie uczestniczy w wysiłkach społeczności międzynarodowej na rzecz zmniejszenia ubóstwa na świecie i wsparcia krajów rozwijających się. Do 2004 r., Polska znajdowała się wśród krajów-biorców pomocy rozwojowej. Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej – nasz kraj rozpoczął budowę systemu współpracy rozwojowej. Konsekwencją tego procesu było przyjęcie Polski w 2013 r. do Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD.
Rocznie Polska wydaje na pomoc rozwojową ok. 2,9 mld zł. W stosunku do dochodu narodowego brutto, polska oficjalna pomoc rozwojowa wyniosła ok. 0,14 proc. (wg wstępnych danych za rok 2019). Nasze zobowiązania finansowe na rzecz współpracy rozwojowej odzwierciedlają wyniki negocjacji Trzeciej Międzynarodowej Konferencji na rzecz finansowania rozwoju w Addis Abebie.
Do 2030 r. będziemy dążyć do zwiększenia oficjalnej pomocy rozwojowej do poziomu 0,33 proc. dochodu narodowego brutto.
Materiały
Wieloletni Program Współpracy Rozwojowej na lata 2021-2030Wieloletni_Program_Współpracy_Rozwojowej_na_lata_2021-2030.pdf 1.05MB