Przepisy przeciwpożarowe bezpośrednio nie regulują zasad użytkowania grilli gazowych na balkonach w budynkach, jednakże zabraniają one przechowywania na tarasach i balkonach materiałów niebezpiecznych pożarowo (zob. § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r. poz. 822) - dalej zwane “rozporządzeniem MSWiA”).
Pamiętaj, że gaz płynny (LPG) znajdujący się w butlach, które mogą służyć do zasilania grilli gazowych jest materiałem niebezpiecznym pożarowo (zob. § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MSWiA).
Warunki używania lub przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo zostały określone w rozdziale 3 rozporządzenia MSWiA, m.in. w § 7 ust. 1 pkt 1, który nakazuje, aby przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo (w tym gazów palnych) wykonywać wszystkie czynności związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem, obróbką, transportem lub składowaniem materiałów niebezpiecznych zgodnie z warunkami ochrony przeciwpożarowej określonymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, o której mowa w § 6 tego rozporządzenia, lub zgodnie z warunkami określonymi przez producenta.
Dodatkowo w § 10 ust. 1 rozporządzenia MSWiA wskazano, że wymagania dotyczące użytkowania butli z gazem płynnym do zasilania urządzeń i instalacji gazowych w budynkach określają przepisy techniczno-budowlane. W zależności od stanu faktycznego konkretnego przypadku odpowiednie zastosowanie mogą więc mieć przepisy techniczno-budowlane określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225 z późn. zm.), w tym w:
-
§ 156 ust. 4, zgodnie z którym instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych;
-
§ 157 ust. 5 i 6, stanowiącym, że instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, jak również zabronione jest stosowanie w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej;
Dodatkowo, mając na względzie przepisy art. 82 § 1 pkt 1, 3 i 5 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 2119) przestrzegamy, że karze aresztu, grzywny albo karze nagany podlega ten, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających m.in. na:
-
używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie albo użytkowaniu ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia (pkt 3),
Co więcej, kwestie użytkowania grilli gazowych na balkonach w budynkach wielolokalowych mogą regulować również inne przepisy niebędące przepisami przeciwpożarowymi czy techniczno-budowlanymi, w tym np. przepisy prawa miejscowego, a także regulaminy oraz uchwały spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot. Ponadto mogą one również podlegać pod zasady współżycia społecznego oraz przepisy kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi np. właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (zob. art. 144 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 z późn. zm.).
Warto więc przemyśleć zakup grilla na balkon, ponieważ użytkowanie urządzeń zasilanych z butli gazowych (np. grilla gazowego, parasola grzewczego) z naruszeniem obowiązujących wymagań oraz dobrych praktyk i zasad wiedzy technicznej, dotyczącej przedmiotowej problematyki, może powodować wzrost zagrożenia pożarowego.