W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nostryfikacja dyplomów

Zgodnie z art. 327 ustęp 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dyplom ukończenia studiów za granicą może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność, a w przypadku jej braku – w drodze postępowania nostryfikacyjnego.
Nostryfikację przeprowadza się na wniosek zainteresowanego. Zasady przeprowadzania postępowania nostryfikacyjnego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej można znaleźć na stronie BIP Akademii Pożarniczej w Zarządzenu Rektora-Komendanta nr 71/2022.

Osoba przystępująca do postępowania nostryfikacyjnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może ubiegać się o wsparcie finansowe.

Starosta, na wniosek bezrobotnego lub poszukującego pracy, może sfinansować z Funduszu Pracy opłatę pobieraną za postępowanie nostryfikacyjne albo postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie, o którym mowa w art. 327 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Inne koszty nostryfikacji nie są objęte finansowaniem.

Kto jest uprawniony do ubiegania się o sfinansowanie opłaty?

Ze wsparcia może skorzystać zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy:

  • osoba bezrobotna,
  • osoba poszukująca pracy.

Jak wygląda procedura wnioskowania o sfinansowanie opłaty?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek o sfinansowanie opłaty we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy. Wniosek można złożyć w wersji  elektronicznej, używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP albo w wersji papierowej. Linki do wersji elektronicznej:

Co musi zawierać prawidłowo wypełniony wniosek?

  • imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby wnioskującej (a w przypadku cudzoziemca numer dokumentu stwierdzającego tożsamość), jak również adres zamieszkania tej osoby,
  • nazwę i adres uczelni prowadzącej postępowanie,
  • wysokość opłaty,
  • państwo wydania dyplomu objętego postępowaniem,
  • uzasadnienie potrzeby udzielenia tej formy pomocy.

Informacja dla cudzoziemców lub obywateli polskich w związku z konfliktami zbrojnymi (w tym wojną na Ukrainie):

Art. 327 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, iż „ukończenie studiów na określonym poziomie przez cudzoziemca, który uzyskał status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. O cudzoziemcach, lub obywatela polskiego, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 ust. 4 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, lub obywatela Ukrainy przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którzy nie dysponują dyplomem ukończenia studiów, może być potwierdzone w drodze postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie”.

Jak wygląda procedura po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu?

Starosta zawiera z osobą bezrobotną lub poszukującą pracy umowę o sfinansowanie opłaty. Umowa ta określa w szczególności:

  • nazwę, adres oraz numer konta uczelni prowadzącej postępowanie,
  • wysokość opłaty,
  • sposób dokonania opłaty przez powiatowy urząd pracy na rachunek bankowy uczelni prowadzącej postępowanie,
  • zobowiązanie bezrobotnego lub poszukującego pracy do powiadomienia powiatowego urzędu pracy o wyniku postępowania i dostarczenia do powiatowego urzędu pracy zaświadczenia wydanego po zakończeniu postępowania nostryfikacyjnego lub potwierdzającego ukończenie studiów na określonym poziomie, o czym mowa w art. 327 ust. 5 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Czy osoba korzystająca ze wsparcia może zostać zobowiązana do zwrotu opłaty?

Tak. Osoba, która otrzymała wsparcie jest zobowiązana do zwrotu opłaty w związku z wystąpieniem przynajmniej jednego z poniższych powodów:

  • przerwania postępowania z jej winy,
  • niepowiadomienia powiatowego urzędu pracy o wyniku postępowania,
  • niedostarczenia do powiatowego urzędu pracy zaświadczenia wydanego po zakończeniu postępowania nostryfikacyjnego lub potwierdzającego ukończenie studiów na określonym poziomie, o którym mowa w art. 327 ust. 5  Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przepisy dotyczące uznawania dyplomów i tytułów zawodowych, nostryfikacji i pomocy cudzoziemcom lub obywatelom polskim z związku z konfliktami zbrojnymi:

  1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574) Akt prawny (sejm.gov.pl)
  2. Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. 2021 poz. 2354) Akt prawny (sejm.gov.pl)
  3. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583) Akt prawny (sejm.gov.pl)
{"register":{"columns":[]}}