W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 lecie utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zobacz jak środki z Funduszy Europejskich wspierają realizację projektów

08.09.2023

W centralnej części podmokły teren, nieliczne drzewa i zieleń - tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. W górnym prawym rogu logo parku. W lewym rogu napis 30 lecie powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zobacz jak Fundusze Europejskie pomagają realizować projekty w Parku

9 września 2023 roku przypada rocznica 30 lecie utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego utworzonego w celu ochronny szczególnie cennych torfowisk Kotliny Biebrzańskiej oraz niewielkiego fragmentu Wzgórz Sokólskich.

Biebrzański Park Narodowy jest największym spośród 23 polskich parków narodowych oraz jednym z większych w całej Europie. Łączna powierzchnia parku to aż 59.223 ha.

Najcenniejsze walory Parku to szeroka dolina mającej charakter naturalny silnie meandrującej rzeki Biebrzy, z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi. Z uwagi na unikatową mozaikę terenu i strefowość siedlisk mokradłowych, zachowały się w Parku rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych.

Z ciekawostek należy podkreślić, że Biebrzański Park Narodowy jest 18 parkiem w kolejności, utworzonym w Polsce.

Przy okazji prezentacji tej wyjątkowej rocznicy dla Biebrzańskiego Parku Narodowego zachęcamy do zapoznania się z projektami wspartymi ze środków Funduszy Europejskich.

 

Pierwszy projekt pn: „Ocena stanu wybranych elementów środowiska przyrodniczego Biebrzańskiego Parku Narodowego metodami teledetekcyjnymi”.

W celu zapoznania się z opisem projektu kliknij tutaj - strona MKIŚ.

Wartość dofinansowania z UE:

2 664 548,86 zł

Wartość projektu:

3 143 449,36 zł
 

Drugi projekt pn: „Doposażenie i adaptacja bazy edukacyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego w siedzibie Parku: Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu - Twierdzy 8”.

Celem projektu było unowocześnienie oferty ośrodka edukacyjnego i stworzenie nowej ekspozycji. Dokonano tego dzięki remontowi i doposażeniu centrum. Realizacja projektu trwała ponad rok. Rozpoczęła się 1 stycznia 2017 r. i zakończy się 31 marca 2018 r. Prace doprowadziły do dostosowania oferty edukacyjnej Parku do potrzeb rynku i potencjalnych odwiedzających w tym osób niepełnosprawnych. Największe zmiany nastąpią w sali ekspozycyjnej oraz holu wystawienniczym BbPN.

Oczekiwanym efektem modernizacji bazy edukacyjnej było uatrakcyjnienie oferty i wzrost liczby odwiedzających, co w rezultacie przełożyło się na zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Wartość dofinansowania z UE:

498 259,65 zł

Wartość projektu:

716 000,00 zł

Więcej informacji na stronie projektu
 

Kolejnym i jednocześnie największym projektem, który aktualnie jest realizowany w Parku jest „Przygotowanie planu ochrony Biebrzańskiego Parku Narodowego”.

Głównym celem realizacji jest przygotowanie projektu planu ochrony Biebrzańskiego Parku Narodowego, dokumentu planistycznego wymaganego przepisami ustawy o ochronie przyrody dla każdego parku narodowego.

Celami szczegółowymi są:

  • zgromadzenie wiedzy i dobre zdiagnozowanie stanu zasobów przyrodniczych, walorów krajobrazowych i wartości kulturowych;
  • zidentyfikowanie istniejących  i potencjalnych zagrożeń dla parku:
  • opracowanie koncepcji ochrony zasobów przyrodniczych, eliminacji lub ograniczania zagrożeń;
  • zapewniony udział społeczeństwa w opracowywaniu projektu planu ochrony.

W projekcie zaplanowano przeprowadzenie inwentaryzacji zasobów, przyrodniczych BbPN:

  • elementów przyrody nieożywionej;
  • gleb;
  • ekosystemów leśnych, nieleśnych i wodnych;
  • zasobów wodnych, roślinnych, zwierzęcych, grzybów, walorów krajobrazowych i kulturowych.

Więcej informacji na stronie projektu

Aktualna wartość dofinansowania z UE:

17 257 074,00 zł

Aktualna wartość projektu:

20 302 440,00 zł

{"register":{"columns":[]}}