W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 lecie utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych. Zobacz jak środki z Funduszy Europejskich wspierają realizację projektów

14.09.2023

widok ze szczytu gór: drzew, skał, ukształtowania terenu, horyzontu - tereny Parku Narodowego Gór Stołowych. W górnym prawym rogu logotyp parku, wkomponowany w napis 30 lecie. Obok napis trzydziestolecie powstania Parku Narodowego Gór Stołowych. Na dole napis "Zobacz jak Fundusze Europejskie pomagają realizować projekty w Parku".

16 września 2023 roku przypada wyjątkowe święto a mianowicie 30 lecie utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych. Parku utworzonego w celu ochronny szczególnie cennych walorów przyrodniczych.

Góry Stołowe są ewenementem w skali kraju. Swój kształt zawdzięczają rzadkiemu procesowi geologicznemu czyli erozji. Jest to o tyle specyficzne, że zdecydowana większość gór w naszym kraju powstała w wyniku procesu fałdowania. Pionowe ściany skalne, wysokie urwiska, okazałe skalne grzyby, baszty i maczugi można spotkać tylko w tym pasmie górskim.

Z ciekawostek należy podkreślić, że Park Narodowy Gór Stołowych jest 19 parkiem w kolejności, utworzonym w Polsce.

Przy okazji prezentacji tej niesamowitej rocznicy dla Parku Narodowego Gór Stołowych, zachęcamy do zapoznania się z 3 projektami wspartymi ze środków Funduszy Europejskich, które wpłynęły na poprawę tej wspaniałej przestrzeni parkowej.

 

Pierwszy  z projektów to „Ochrona Błędnych Skał przez budowę infrastruktury turystycznej - etap II - parking YMCA"

Głównym celem projektu było zmniejszenie wpływu człowieka na siedliska przyrodnicze Błędnych Skał oraz otoczenia Polany YMCA i drogi pomiędzy tymi obiektami.

Osiągnięto go poprzez budowę parkingu na Polanie YMCA oraz budowę pętli autobusowej. Parking dodatkowo wyposażono w niezbędną infrastrukturę (separator substancji ropopochodnych, suche toalety, infrastrukturę wypoczynkową).

Wartość dofinansowania z UE:

1 888 375,82 zł

Wartość projektu:

3 572 263,08 zł

W celu zapoznania się z opisem projektu kliknij tutaj - strona MKiŚ.

 

Drugi z projektów pn. „Ograniczenie antropopresji na gatunki i siedliska wzdłuż Kręgielnego Traktu poprzez przekształcenie drogi asfaltowej w szlak pieszo-rowerowy”.

Celem projektu było zmniejszenie antropopresji na gatunki i siedliska przyrodnicze wzdłuż 6-kilometrowego odcinka Kręgielnego Traktu. Osiągnięto to dzięki przekształceniu drogi asfaltowej w szlak pieszo-rowerowy, co wyeliminowało całkowicie ruchu pojazdów spalinowych. Wpłynęło to na  ograniczenie emisji spalin i CO2 do atmosfery oraz redukcję hałasu. Do budowy szlaku pieszo-rowerowego wykorzystano kostkę piaskowcową, stanowiącą naturalny surowiec budulcowy Gór Stołowych.

Wartość dofinansowania z UE:

8 069 358,37 zł

Wartość projektu:

9 493 362,80 zł

Więcej informacji na stronie projektu

 

Trzeci z projektów pn. „Kompleksowa realizacja ekspozycji edukacyjnej w Ekocentrum PNGS

Projekt został zrealizowany w budynku Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem było uatrakcyjnienie i poszerzenie oferty edukacyjnej parku, poprzez stworzenie nowoczesnej ekspozycji multimedialnej.  Cała ekspozycja została dostosowana do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W ramach prac projektowych stworzono:

  • RECEPCJĘ - wnętrze z hipsometryczną mapą Parku, kalendarzem “Dzisiaj w Parku” oraz ukrytymi w scenografii szufladkami z krótkimi informacjami turystycznymi.
  • SALĘ AUDIO - przygotowana na 50 osób, z zamieszczonym na ścianie wydrukiem wielkoformatowym obrazującym skały wraz z charakterystyczną roślinnością naskalną. Krótka etiuda filmowa będzie stanowić rodzaj „wstępu” do zwiedzania.
  • SALĘ GEO - gdzie w tunelu czasu będzie można zobaczyć historię powstania Gór Stołowych, łącznie ze współczesnymi procesami geologicznymi.
  • SALĘ ROŚLINY - sala w stylistyce laboratorium, przybliżająca zagadnienia botaniczne - łąka w skali makro, prezentacja obiegu materii w przyrodzie, a także zielniki i doświadczenia przyrodnicze.
  • SALĘ ZWIERZĘTA - utrzymana w nocnej stylistyce, z widocznymi tropami prowadzącymi do konkretnych eksponatów pokazujących zagadnienia z życia różnych gatunków zwierząt.
  • PANORAMĘ - sferyczny ekran o średnicy czterech metrów, pozwalający zobaczyć piękno Góry Stołowych w ciągu całego roku.

Wartość dofinansowania z UE:

2 505 800,00 zł

Wartość projektu:

3 626 040,00 zł

Więcej informacji na stronie projektu

 

{"register":{"columns":[]}}