W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czas na oszczędzanie energii

Wykorzystanie energii jest podstawą funkcjonowania we współczesnym świecie. Jest również istotnym warunkiem zapewnienia komfortu w gospodarstwach domowych a także w miejscu pracy. Paliwa kopalne takie jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa występują na świecie w ograniczonej ilości. Jeżeli zmniejszymy ich użycie – wystarczą na dłużej. Ponadto produkcja i wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. Oszczędne i efektywne korzystanie z energii jest promowane na całym świecie jako wzorzec świadomej dbałości o środowisko, w jakim żyjemy. Sama zmiana przyzwyczajeń w używaniu energii pozwala ograniczyć jej koszty od 5% do 15%, a inwestycje w oszczędne technologie mogą zwrócić się już po kilku latach. Warto spróbować!!!

Oszczędność energii – lista najistotniejszych działań

  1. Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazdka, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz.
  2. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
  3. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię.
  4. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.
  5. Wyłącz oświetlenie sztuczne, gdy naturalne jest wystarczające.
  6. Stosuj oświetlenie lokalne zamiast ogólnego.
  7. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest Ci za gorąco – zmniejsz ogrzewanie.
  8. Pomieszczenia wietrz intensywnie i maksymalnie krótko.
  9. Wychodzisz z domu – zmniejsz ogrzewanie.
  10. Gotuj tylko tyle wody ile wykorzystasz.
  11. Gotuj zawsze z pokrywką – będzie szybciej i taniej.
  12. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie.
  13. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę.
  14. Stosuj klimatyzację tylko przy zamkniętych drzwiach i oknach do pomieszczenia.
  15. Kontrola poboru mocy biernej i mocy zamówionej – analiza faktur za energię.

Jak czytać etykiety energetyczne

Etykietowanie wpływa na podejmowane przez konsumentów decyzje dotyczące energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupów.  Obecnie 15 grup produktowych objętych jest wymogiem etykietowania energetycznego. Na etykiecie zawarte są informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach danego urządzenia, mają one pomóc w porównianu kilku urządzeń z tej samej grupy.  Wybierając urządzenie lub produkt zużywający energię czytaj etykietę energetyczną!.

Zachęcamy do odwiedzenia podstrony o nowych etykietach energetycznych

Publikacje

Zużycie energii w gospodarstwach domowych

Publikacja wydawana co 3 lata, opracowywana jest w ramach badania cyklicznego 1.44.04 Badanie zużycia paliw i energii w gospodarstwach domowych, prowadzonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministra Energii.

Opracowanie zawiera ogólną charakterystykę gospodarstw domowych (w tym na tle krajów UE) oraz szczegółowe informacje nt. zużycia energii w gospodarstwach domowych (w tym energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych), kierunków jej użytkowania, wyposażenia w wybrane przedmioty trwałego użytkowania oraz czynników strukturalnych mających wpływ na wielkość zużycia.

Ponadto publikacja przedstawia zużycie paliw i energii w gospodarstwach domowych na tle zużycia krajowego w Polsce oraz w porównaniu z innymi krajami UE, porusza również tematykę efektywności energetycznej.

Opracowanie składa się z uwag metodycznych, części analitycznej i tabelarycznej, dzięki czemu dostarcza gotowej oceny różnych aspektów zużycia paliw i energii w gospodarstwach domowych, jak również stanowi bogaty materiał do samodzielnych ocen i analiz.

Ostatnie opracowanie zostało wydane w styczniu 2020 r. pt. Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku.

Odbiorco - gdzie możesz szukać wsparcia?

W Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) powstał Punkt Informacyjny dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych, który w ramach swojej działalności opracował Poradnik Odbiorcy.

Ponadto, na stronie internetowej URE stworzona została zakładka Konsument na której można znaleźć m.in. poniższe informacje:

  • zbiór praw konsumenta;
  • ostrzeżenia konsumeckie;
  • nieetyczne praktyki sprzedawców.

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów

Zachęcamy do korzystania z materiałów dydaktycznych, które zostały opracowane z myślą o nauczycielach, rodzicach i uczniach:

- w ramach przedsięwzięcia „Autobus energetyczny – mobilne centrum edukacyjno – informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu” dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść odpowiada wyłącznie Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

http://autobusenergetyczny.pl/

- w ramach proramu pn „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”  - TAURON Dystrybucja S.A.

https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.03.2021 10:05 Aneta Ciszewska
Pierwsza publikacja:
31.07.2019 16:40 Aneta Ciszewska
{"register":{"columns":[]}}