EUDR - informacje o rozporządzeniu w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z UE niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów
23.12.2024
31 maja 2023 roku zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (EUDR).
Celem rozporządzenia jest ograniczenie obrotu określonymi towarami, których produkcja jest związana z wylesianiem i degradacją lasów. Ideą przyświecającą temu rozporządzeniu jest również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i utraty różnorodności biologicznej, promując konsumpcję produktów niepowodujących wylesiania i ograniczając wpływ Unii Europejskiej na globalne wylesianie i degradację lasów. Rozporządzenie stanowi część szerszego planu działania mającego na celu rozwiązanie problemu wylesiania i degradacji lasów, przedstawionego po raz pierwszy w komunikacie Komisji Europejskiej z 2019 r. w sprawie zintensyfikowania działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania lasów na świecie.
Ocenia się, że główną przyczyną wylesiania jest ekspansja gruntów rolnych związanych z produkcją towarów takich jak bydło, drewno, kakao, soja, olej palmowy, kawa, guma i niektóre produkty pochodne, takie jak skóra, czekolada, opony lub meble. Jako główna gospodarka i konsument tych towarów związanych z wylesianiem i degradacją lasów, UE jest częściowo odpowiedzialna za ten problem i chce wyznaczyć drogę do jego rozwiązania.
Czytaj więcej: https://environment.ec.europa.eu/topics/forests/deforestation/regulation-deforestation-free-products_en
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi interpretacji i wdrażania rozporządzenia EUDR, Komisja Europejska opublikowała dokument odpowiadający na najczęściej zadawane pytania (FAQ).
Czytaj więcej: https://circabc.europa.eu/ui/group/34861680-e799-4d7c-bbad-da83c45da458/library/e126f816-844b-41a9-89ef-cb2a33b6aa56/details
Opublikowane zostały również wytyczne dla biznesu i władz dotyczące implementacji EUDR.
Czytaj więcej: https://green-business.ec.europa.eu/deforestation-regulation-implementation_en
Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2024/3084 z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie funkcjonowania systemu informacyjnego przewidzianego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów został uruchomiony System Informacyjny EUDR.
System Informacyjny EUDR jest to rejestr Oświadczeń Należytej Staranności, będący specjalistycznym narzędziem internetowym, które usprawnia tworzenie oświadczeń należytej staranności w łańcuchach dostaw. Rejestr umożliwia operatorom, handlowcom i ich przedstawicielom składanie elektronicznych Oświadczeń o należytej staranności i składanie ich odpowiednim organom w celu wykazania, że ich produkty nie powodują wylesiania, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wylesiania.
Aby uzyskać dostęp do Systemu Informacyjnego, należy skorzystać z poniższego łącza: https://eudr.webcloud.ec.europa.eu/tracesnt/
Komisja Europejska prowadzi liczne szkolenia dla przedsiębiorstw pozwalające na zapoznanie się z systemem, o których informację można znaleźć pod linkiem: https://green-business.ec.europa.eu/deforestation-regulation-implementation/information-system-deforestation-regulation_en
Aby ułatwić zapoznanie się z systemem, dostępna jest również replikowa platforma szkoleniowa o nazwie ACCEPTANCE Server. Aby uzyskać dostęp do systemu AKCEPTACJI należy skorzystać z poniższego linku: https://acceptance.eudr.webcloud.ec.europa.eu/tracesnt/.
W odpowiedzi na obawy partnerów handlowych Unii Europejskiej i wniosków Państw Członkowskich UE, 2 października 2024 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek przewidujący dodatkowy okres przejściowy wynoszący 12 miesięcy dla rozpoczęcia stosowania rozporządzenia EUDR. 3 grudnia 2024 r. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie wniosku Komisji Europejskiej bez żadnych zmian. Obecnie trwają procedury przyjmowania rozporządzenia zmieniającego, aby zostało ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE przed końcem roku. Dodatkowy czas wynikający z tej zmiany pozwoli eksportującym krajom partnerskim, państwom członkowskim, operatorom i przedsiębiorcom lepiej przygotować się do stosowania rozporządzenia i w pełni ustanowić niezbędne systemy należytej staranności.
Czytaj dalej: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_24_5009
Obecnie w Polsce kontynuowane są prace formalno-prawne nad wyznaczeniem organu/organów właściwych w rozumieniu art. 14.2 Rozporządzenia EUDR.