W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historyczne I posiedzenie Zespołu do spraw reformy łowiectwa

14.06.2024

Wypracowanie rekomendacji w zakresie reformy łowiectwa obejmującej w szczególności zagadnienia z obszaru legislacji to jedno z głównych zadań nowego organu pomocniczego – Zespołu do spraw reformy łowiectwa. I posiedzenie zespołu, któremu przewodniczył wiceminister Mikołaj Dorożała odbyło się 11 czerwca 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Tytuł: posiedzenie Zespołu do spraw reformy łowiectwa
  • I posiedzenie Zespołu do spraw reformy łowiectwa pod przewodnictwem wiceministra Mikołaja Dorożały odbyło się  11 czerwca 2024 r.
  • Jednym z głównych zadań zespołu jest wypracowanie rekomendacji w zakresie reformy łowiectwa obejmującej w szczególności zagadnienia z obszaru legislacji
  • Wśród członków nowego gremium opiniodawczo-doradczego znaleźli się przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony przyrodniczo-społecznej.

To historyczne spotkanie, które po raz pierwszy gromadzi przy jednym stole środowisko łowieckie reprezentowane przez naukowców i członków PZŁ oraz środowisko przyrodniczo-społeczne postulujące ograniczenie/zmianę zasad gospodarki łowiectwa, również reprezentowane przez naukowców i ekspertów. 

Ponadto, wśród członków nowego gremium opiniodawczo-doradczego znaleźli się przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zadaniem nowego organu pomocniczego będzie wypracowanie rekomendacji w zakresie reformy łowiectwa obejmującej w szczególności zagadnienia z obszaru legislacji.

Temat łowiectwa wymaga holistycznego podejścia. Liczymy na merytoryczną pracę w duchu wzajemnego szacunku, co pozwoli na kompromisowe określenie kierunków działania, które umożliwią ustawowe zmiany celem dostosowania polskiego łowiectwa do realiów XXI wieku

– powiedział wiceminister Mikołaj Dorożała.

Wyrażam przekonanie, że praca Zespołu przysłuży się deeskalacji różnych napięć, jakie czasami pojawiają się w różnych środowiskach społecznych w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej

- dodał.

Podczas pierwszego posiedzenia ustalono harmonogram spotkań na najbliższe miesiące oraz wstępny zarys tematyki, która będzie ich przedmiotem.

Prowadząc dyskusję, musimy opierać się na najnowszych osiągnięciach naukowych i faktach dotyczących trendów liczebności populacji, co będzie miało na względzie dobrostan zwierzyny

– podkreślali uczestnicy spotkania.

Na kolejnym spotkaniu przedyskutowane będą kwestie zmian w przepisach dotyczących polowań na niektóre gatunki ptaków.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}