Kolejny polski projekt otrzymał status projektu IPCEI
22.09.2022
21 września 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła do 5,2 mld euro wsparcia publicznego w ramach projektu „IPCEI Hy2Use”, który we współpracy zamierza realizować 13 krajów członkowskich - Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja oraz należąca do Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia. Ze strony Polski w przedsięwzięciu uczestniczy PKN Orlen S.A.
Dzięki projektowi IPCEI Hy2Use wsparcie publiczne otrzymają inicjatywy związane z budową infrastruktury wodorowej, w szczególności wielkoskalowych elektrolizerów i infrastruktury transportowej oraz innowacyjne rozwiązania nakierowane na włączanie wodoru do procesów przemysłowych w sektorach, w których ograniczenie emisji dwutlenku węgla stanowi wyzwanie. Pierwsze wielkoskalowe elektrolizery w ramach IPCEI Hy2Use, mają powstać w latach 2024-2026, natomiast innowacyjne technologie mają zostać wdrożone między 2026-2027 r. Cały projekt ma zakończyć się w 2036 r.
IPCEI Hy2Use składa się na 37 projektów krajowych, które będą wdrażane przez 31 przedsiębiorstw, w tym również małe i średnie przedsiębiorstwa oraz „start-upy”, prowadzących działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim. Ponadto, IPCEI Hy2Use jest kontynuacją i uzupełnieniem zatwierdzonego przez Komisję Europejską 15 lipca 2022 r. projektu IPCEI Hy2Tech, dotyczącego łańcucha wartości technologii wodorowych.