Mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła
Wzmocniony mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła obowiązuje do 30 czerwca 2024 r.
Wzmocniony mechanizm maksymalnej ceny dostawy ciepła obejmuje okres od 1 października 2022 roku do 30 czerwca 2024 r.
Rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy spowodował, że ceny paliw i surowców gwałtownie wzrosły w krótkim czasie – tym samym ciepło systemowe również stało się droższe. Chcemy ochronić Ciebie i Twoich bliskich przed negatywnymi skutkami kryzysu. Dlatego wprowadzamy kolejne ulepszenia w mechanizmie ograniczenia cen.
Ewaluacja funkcjonującego narzędzia wsparcia wskazała możliwe obszary dalszej interwencji, które zapewnią dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. W efekcie nastąpiło dalsze zmniejszenie opłat dotyczących dostaw ciepła w tych miastach, gdzie dotychczasowe regulacje okazały się niewystarczające, a także kolejne wydłużenie obowiązywania mechanizmu wsparcia.
15 lutego 2023 r. weszła w życie ustawa z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw.
Zmodyfikowany mechanizm wsparcia przewiduje obliczenie dla każdego systemu ciepłowniczego i każdej grupy taryfowej, maksymalnej ceny dostawy ciepła, która nie może być wyższa niż obliczona cena dostawy ciepła na dzień 30 września 2022 r. powiększona o 40% wzrostu.
W rezultacie przyjętego rozwiązania, wzrost cen ciepła dla uprawnionych odbiorców ulegnie ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła w danym systemie ciepłowniczym funkcjonującym w konkretnym mieście. W konsekwencji cena ciepła nie będzie mogła być wyższa od obowiązujących limitów.
Co to w praktyce oznacza?
- Nie odczujesz wzrostu rachunków za ogrzewanie w takim stopniu, jak by to miało miejsce bez pomocy rządowej. Wzrost cen ciepła systemowego dla odbiorcy, łącznie z opłatami i stawkami przesyłowymi, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku,
- to ograniczenie wzrostu zapewnia, że nagły i wysoki wzrost cen ciepła nie zaskoczy Ciebie ani Twojej rodziny.
Wzmocniony mechanizm osłonowy obejmie wszystkich dotychczasowych beneficjentów pomocy
- gospodarstwa domowe,
- podmioty wrażliwe (szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej itp.),
- wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe,
- inne podmioty, które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.
31 grudnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, przedłużająca czas obowiązywania wprowadzonych wcześniej przepisów do 30 czerwca 2024 r.
Dotychczasowe grono beneficjentów pomocy zostało rozszerzone o podmioty realizujące na rzecz jednostki samorządu terytorialnego zadania i usługi, w tym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, z zakresu kultury fizycznej (obejmuje także pływalnie).
Dzięki nowelizacji ustawy, osłona beneficjentów pomocy przed wzrostami cen ciepła systemowego na zasadach wprowadzonych ustawą z 8 lutego o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw, będzie obowiązywała przez cały sezon grzewczy 2023/2024, to jest do końca czerwca 2024 r.
Działanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy
Mechanizm określony w ustawie z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
ETAP I
Sprzedawca ciepła w I etapie jest zobowiązany do porównania 3 jednoskładnikowych cen dla danego systemu:
- maksymalnej ceny dostawy ciepła, określonej w art. 2 ust 5c, obliczonej zgodnie z art. 3a ust 2 pkt 1;
- średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w art. 3 ust. 3, obliczonej dla danego systemu ciepłowniczego, powiększonej o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe w tym systemie ciepłowniczym;
- ceny dostawy ciepła obliczonej na podstawie stosowanej taryfy dla ciepła w danym systemie ciepłowniczym.
ETAP II
W II etapie możliwe są 3 warianty:
- Wariant I - najniższą ceną dla systemu jest cena dostawy ciepła - przedsiębiorstwo stosuje wobec odbiorców ceny i stawki z obowiązującej i stosowanej w okresie rozliczeniowym taryfy zgodnie z podziałem na grupy taryfowe określonym w tej taryfie (cen i stawek opłat opublikowanych przez Prezesa URE w tym przypadku nie bierze się pod uwagę);
- Wariant II - najniższą ceną dla systemu jest maksymalna cena dostawy ciepła - przedsiębiorstwo stosuje ceny lub stawki nie wyższe niż stosowane w dniu 30 września 2022 r. w tym systemie, powiększone o 40%. W przypadku, gdy cena lub stawka stosowana w aktualnie obowiązującej taryfie lub cenniku dla danej grupy taryfowej jest niższa od ceny stosowanej w dniu 30 września 2022 r., powiększonej o 40%, należy stosować cenę lub stawkę niższą;
- Wariant III - najniższą ceną dla systemu jest średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą, obliczona dla danego systemu ciepłowniczego, powiększona o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe w tym systemie ciepłowniczym - przedsiębiorstwo stosuje wobec odbiorców ceny lub stawki wynikające ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą (wyliczenie zgodnie z dotychczasowym modelem), powiększone o stawkę opłat za usługi przesyłowe określoną na postawie stałych i zmiennych opłat za usługi przesyłowe w stosowanej taryfie zgodnie z podziałem na grupy taryfowe (cen i stawek opłat opublikowanych przez Prezesa URE w tym przypadku nie bierze się pod uwagę).
Materiały
Wzór zawiadomienia osób zamieszkujących lokale mieszkalne niebędących odbiorcami ciepła oraz osób reprezentujących podmioty wrażliwe o obniżonej zaliczce na poczet rozliczenia kosztów zakupu ciepła wraz z informacją o wysokości zmniejszenia tej zaliczki w wyniku uwzględnienia obniżonej opłaty za ciepło wynikającej z maksymalnej ceny dostawy ciepła albo najniższej ceny ciepłaAktualizacja_WZÓR_ZAWIADOMIENIA_art_23_ust3_ustawy_15022024.docx 0.06MB Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowelizacji ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw
Odpowiedzi_nowelizacja_ustawy_o_szczegolnych_rozwiazaniach_w_zakresie_niektorych_zrodeł_ciepla.pdf 0.56MB Prezentacja z webinarium z 27 lutego 2023 r. dotyczącego stosowania przepisów w zakresie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła
prezentacja_webinar.pdf 1.17MB Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (także odnośnik do aktów wykonawczych)