W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap prac nad „Konstytucją dla wodoru”

05.04.2023

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczyna prace nad instrumentami wsparcia dla wykorzystania wodoru niskoemisyjnego w gospodarce. To kolejny etap przygotowań dot. „Konstytucji dla wodoru”, tj. pakietu legislacyjnego, który ma uregulować i wesprzeć budowę gospodarki wodorowej w Polsce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 16 listopada 2022 r. udzieliło zamówienia publicznego dla Esperis sp. z o.o. i Wspólnicy sp. k. na przygotowanie opracowania pn. „Analiza instrumentów wsparcia finansowego dla rozwoju rynku wodoru w Polsce”. Eksperci jednoznacznie wskazali mechanizm wodorowego kontraktu różnicowego, jako najbardziej dopasowany do obecnego poziomu rozwoju technologii wodorowych i wykorzystania wodoru w Polsce.

Zaletami tego mechanizmu są:

  • efektywność – kontrakt różnicowy pozwala łączyć podaż z popytem, co ogranicza ryzyko utraconych wolumenów;
  • bezpieczeństwo – generuje mniejsze ryzyka dla uczestników aukcji i państwa;
  • łatwość wdrożenia – nie wymaga tworzenia nowych podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzanie aukcji;
  • efektywność kosztowa – wypłacane subsydia będą niższe niż w przypadku innego przeanalizowanego mechanizmu przy jednoczesnej wyższej efektywności i intensywności wsparcia.

Kluczowa dla przygotowania wskazanej analizy była ocena polskiego potencjału w zakresie podaży i popytu na wodór oraz wskazanie najlepszych możliwych mechanizmów zapewniających wsparcie rozwoju rynku.

Analiza jest punktem wyjścia do dalszych prac. Wyniki analizy, przeprowadzonej przez Esperis
sp. z o.o. i Wspólnicy sp. k., dostępne są w załączniku.

Polityka klimatyczna UE oraz konieczność uniezależnienia się od surowców kopalnych sprawiają, że wodór może do końca dekady stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej. Aby tak się stało, potrzebny jest jednak program wsparcia, który zachęci polskich przedsiębiorców do podejmowania inwestycji i w konsekwencji doprowadzi do rozwoju rynku wodoru. Jestem przekonany, że kontrakt różnicowy będzie taką zachętą

– powiedział Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Prace Ministerstwa wpisują się w plany utworzenia Europejskiego Banku Wodoru. Celem, ogłoszonej przez Komisję Europejską, inicjatywy jest wsparcie rozwoju produkcji i wykorzystania wodoru oraz stymulowanie nowych inwestycji.

Rozwój gospodarki wodorowej jest jednym z priorytetów Rady Ministrów, w tym Ministra Klimatu i Środowiska. Do najważniejszych działań w tym zakresie należą zawarcie 14 października 2021 r. „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej” oraz przyjęcie przez Radę Ministrów 2 listopada 2021 r. „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”.

Materiały

Analiza instrumentów wsparcia finansowego dla rozwoju rynku wodoru w Polsce Cz. I
Analiza​_instrumentów​_wsparcia​_finansowego​_dla​_rozwoju​_rynku​_wodoru​_w​_Polsce​_Cz​_I.pdf 3.86MB
Analiza instrumentów wsparcia finansowego dla rozwoju rynku wodoru w Polsce Cz. II
Analiza​_instrumentów​_wsparcia​_finansowego​_dla​_rozwoju​_rynku​_wodoru​_w​_Polsce​_Cz​_II.pdf 2.30MB
Streszczenie zarządcze - Analiza instrumentów wsparcia finansowego dla rozwoju rynku wodoru w Polsce
Streszczenie​_zarządcze​_-​_Analiza​_instrumentów​_wsparcia​_finansowego​_dla​_rozwoju​_rynku​_wodoru​_w​_Polsce.pdf 1.32MB
{"register":{"columns":[]}}