Mokradła są ważne
31.01.2024
Z okazji Światowego Dnia Obszarów Wodno-Błotnych zaglądamy do projektów środowiskowych w Programie klimatycznym EOG
Konwencja Ramsarska
2 lutego 1971 roku w Iranie, w miejscowości Ramsar, zawarto Konwencję o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Polska przyłączyła się do tej inicjatywy w 1978 roku. Do dziś Konwencję Ramsarską podpisało 172 Państw. Konwencja powstała z myślą o ochronie obszarów wodno-błotnych.
Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „Mokradła i dobrostan człowieka” (kliknij w link po więcej informacji).
Ochrona obszarów wodno-błotnych w Programie klimatycznym EOG
W Programie klimatycznym EOG realizowanych jest aż 30 projektów w obszarze Środowisko, z czego duża część w swoim zakresie realizuje zadania związane z ochroną lub renaturyzacją mokradeł. Są wśród nich różnorakie działania, zarówno poprawiające stan infrastruktury, ochrony czynnej, bytowania ptactwa czy nawodnienia terenów, jak i szeroko pojęte działania informacyjne i edukacyjne.
Budowa wysp życia
Jednym z ważniejszych działań w projekcie Odtwarzanie mokradeł, realizowanym przez Fundację Zielonej Doliny Odry i Warty, jest budowa wysp życia. To właśnie na takich sztucznych platformach z piaskiem licznie gniazdują rybitwy, mewy i wiele innych gatunków. Ptaki te pierwotnie zakładały gniazda na łachach piaskowych w dolinach dużych rzek, jednak w wyniku regulacji cieków, straciły miejsca dogodne do lęgów. Sztuczne platformy na sztucznych zbiornikach w pobliżu Odry stały się dla nich wybawieniem (czytaj więcej na stronie projektu).
Mokradła jak gąbka, czyli dlaczego warto je odtwarzać
Upały, wysychające rzeki i jeziora, pożółkłe trawniki oraz apele, aby nie podlewać ogrodów wodą z wodociągów, gdyż może jej zabraknąć - to staje się naszą codziennością. Kluczem do niwelowania części z tych problemów jest odtwarzanie mokradeł. Działają one jak gąbka. W czasie, gdy wody jest dużo, chłoną ją i magazynują. Kiedy nadchodzą miesiące ubogie w opady – bagna, torfowiska, podmokłe łąki i lasy oddają zgromadzone zapasy najbliższej okolicy. Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty w ramach ww. projektu zajmuje się też przywracaniem terenów podmokłych do życia. Objęła swoją opieką dwa takie miejsca, o których przeczytasz więcej na stronie projektu (link).
Czego nie wiesz o torfowiskach – seria artykułów informacyjnych
W ramach projektu Karpaty Łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich, realizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa, odbyła się seria terenowych spotkań z dziennikarzami, której celem było dotarcie z projektowymi treściami do szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców. Ich efekty znajdziesz m.in. na łamach takich publikacji, jak: Gazeta.pl (przeczytaj artykuł), Rzeczpospolita (przeczytaj artykuł), Tygodnik Podhalański (przeczytaj artykuł), Parki Narodowe w Polsce (przeczytaj artykuł), KUKBUK (przeczytaj artykuł).
Kampania edukacyjna „Las pełną gąbką”
Las może wchłaniać, zatrzymywać wodę i działać jak gąbka. 1 metr kwadratowy gleby leśnej może zgromadzić do 200 litrów wody. Dlatego tak ważne jest zachowywanie i odtwarzanie mokradeł. To siedliska kluczowe w skali europejskiej. Szacuje się, że mokradła w Polsce potrafią zgromadzić dwukrotnie więcej wody, niż wszystkie polskie jeziora. Ponadto są wielkim magazynem CO2. To miejsca kwitnące życiem i pełne uroku, które z uwagi na swoją niedostępność, pozwalają wielu gatunkom na spokojny rozwój.
Te, i wiele innych cennych informacji nt. mokradeł znajdziesz na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, która realizuje projekt Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych regionalnej dyrekcji lasów państwowych w poznaniu przez zwiększanie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód, w skrócie Las pełną gąbką. Zobacz spoty o roli mokradeł opublikowane na stronie projektu oraz poniżej, w sekcji Materiały.
Międzypokoleniowa kampania edukacyjna. Ekopokolenia. Mokradła - woda, życie, klimat
W projekcie Ekopokolenia. Mokradła = woda, życie, klimat opracowano popularnonaukową publikację skierowaną do społeczności obszarów, w sąsiedztwie których znajdują się obszary wodno – błotne.
Jako społeczeństwo coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wypływających z faktu, że zanikają nasze bagienne i podmokłe łąki, torfowiska, jeziora i inne zbiorniki wodne, i jednocześnie rośnie zainteresowanie ich ochroną. Wiemy także, że istnienie tych naturalnych zbiorników wody daje niewymierne ekonomicznie korzyści w postaci utrzymywania zasobów wody, regulowania klimatu i zapewnienia bytu licznym gatunkom roślin i zwierząt, czyli naszej rodzimej bioróżnorodności. Jednocześnie nie wszyscy są przekonani co do konieczności zachowania mokradeł oraz zapewnienia niezbędnych dla ich przetrwania warunków wodnych.
Zapraszamy do lektury. Materiał dostępny jest na stronie projektu (link) oraz poniżej.
Baza projektów Programu klimatycznego EOG
Zajrzyj do naszych projektów. Ich opisy dostępne są w naszej Bazie projektów Programu:
- Karpaty Łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich, UNEP GRID
- Odtwarzanie mokradeł, Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty
- Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększanie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód, RDLP w Poznaniu
- Międzypokoleniowa kampania edukacyjna. Ekopokolenia. Mokradła - woda, życie, klimat, Fundacja Ziemia i Ludzie
Zapraszamy!
Źródło grafiki: https://www.worldwetlandsday.org/
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
Materiały
Publikacja „Jak i dlaczego chronić mokradła” – poradnik dla lokalnej społeczności; Projekt MF EOG Ekopokolenia. Mokradła = woda, życie, klimatMokradla_A4_calosc-male.pdf 10.50MB