W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabór do MRK

23 lipca 2024 r. ruszył nabór Kandydatów do Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji, organu pomocniczego Ministra Klimatu i Środowiska. Na zgłoszenia czekamy do 9 września 2024 r.

Ruszył nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej

Do udziału w naborze zapraszamy młodych ludzi, którym bliskie są zagadnienia związane z polityką klimatyczną, energetyczną i ekologiczną Polski.

Jeśli chcesz angażować się w skierowane do dzieci i młodzieży działania edukacyjne z obszaru objętego działalnością Ministerstwa Klimatu i Środowiska, analizować projekty, programy i dokumenty, a także przedstawiać swoje opinie i propozycje - koniecznie aplikuj!

Do zadań Członków/iń Młodzieżowej Rady Klimatycznej będzie należeć:

  • wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, w tym propozycji rozwiązań;
  • kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych;
  • podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko.

Najważniejsze informacje dotyczące naboru

Kandydować mogą osoby, które w dniu ogłoszenia naboru (23 lipca 2024 r.) mają ukończone 17 lat, a jednocześnie nie mają ukończonych 27 lat. W naborze wyłonimy od 16 do 26 osób. 

Na zgłoszenia czekamy do 9 września 2024 r. Wyniki naboru będą opublikowane najpóźniej 20 listopada.

 

Co muszę zrobić żeby wziąć udział w naborze?

 

1. Dokładnie przeczytaj Regulamin naboru, który znajduje się poniżej w sekcji "Materiały" i sprawdź czy spełniasz określone w nim warunki.

2. Wypełnij elektroniczny Formularz zgłoszeniowy. Przeczytaj wszystkie pytania i przygotuj się do jego uzupełnienia. Pamiętaj, żeby nie wypełniać go kilkukrotnie, ponieważ pod uwagę będziemy brać pierwszy wypełniony przez Ciebie formularz.

3. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią pamiętaj, że zgodnie z Regulaminem musisz wysłać nam oświadczenie, które własnoręcznie podpisze twój rodzic lub opiekun prawny. Znajdziesz je poniżej w sekcji "Materiały". Podpisane oświadczenie przekaż nam niezwłocznie na adres: nabor.mrk@klimat.gov.pl. 

Ważne: Okres trwania naboru nie jest równoznaczny z okresem przyjmowania zgłoszeń w naborze. Nabór zostanie przeprowadzony od 23 lipca 2024 r. do 20 listopada 2024 r., a zgłoszenia w naborze przyjmujemy od 23 lipca do 9 września 2024 r.

 

Poniżej znajdziesz Regulamin naboru do Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji i Oświadczenie dla rodzica/opiekuna prawnego.

Materiały

Regulamin naboru do Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji
Regulamin​_naboru​_do​_Młodzieżowej​_Rady​_Klimatycznej​_III​_kadencji.pdf 0.13MB
Oświadczenie dla rodzica, opiekuna prawnego
Oświadczenie​_dla​_rodzica,​_opiekuna​_prawnego.pdf 0.13MB

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Młodzieżowa Rada Klimatyczna (MRK)?

Młodzieżowa Rada Klimatyczna jest organem pomocniczym działającym przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

Kto wchodzi w skład MRK?

W skład Rady wchodzą osoby reprezentujące różne środowiska, a wspólnym celem wszystkich Członków/iń Rady jest aktywne działanie na rzecz ochrony klimatu.

Dlaczego warto się zgłosić do Młodzieżowej Rady Klimatycznej?

Ponieważ będziesz miał/a okazję aktywnie działać na rzecz klimatu, energii i środowiska przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Praca w Radzie jest platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń, postulatów i pomysłów pomiędzy młodzieżą z całej Polski, a decydentami.

Kogo szukamy do MRK?

Szukamy osób doświadczonych, zaangażowanych, którym bliskie są tematy związane z energią, klimatem i środowiskiem. Jeśli masz czas i wiedzę w powyżej wymienionych obszarach oraz chcesz aktywnie działać, to weź udział w naborze.

WAŻNE: Jeśli nie masz czasu aktywnie działać w Radzie i angażować się w prowadzone przez nią prace nie aplikuj.

Jakie zadania ma Młodzieżowa Rada Klimatyczna?

Do zadań Młodzieżowej Rady Klimatycznej należy:

  • wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, w tym propozycji rozwiązań;
  • kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych;
  • podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko.
Ile trwa kadencja MRK?

Kadencja Rady trwa dwa lata.

Chcę wziąć udział w naborze, ile muszę mieć lat?

Kandydatem/ką może być jedynie osoba fizyczna, będąca obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej, zamieszkała na jej terytorium, który/która w dniu ogłoszenia naboru ma ukończone 17 lat, a jednocześnie nie ma ukończonych 27 lat.

Ile osób liczy skład MRK?

W skład Rady może wchodzić od 16 do 26 osób. Osoby wchodzące w skład Rady są wybierane w drodze naboru zgodnie z Regulaminem naboru publikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakładce dotyczącej Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Czy osobom wchodzącym w skład Rady przysługuje wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady?

Osobom wchodzącym w skład Rady nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach Rady.

Jak wziąć udział w naborze?

Zapoznaj się z Regulaminem naboru dostępnym na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakładce dotyczącej Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje i wytyczne.

Kto zarządza pracami Rady?

W skład Rady wchodzi od 16 do 26 osób. Spośród nich członkowie i członkinie Rady wybierają prezydium, w skład którego wchodzą: przewodniczący/a, dwóch/ie wiceprzewodniczących/e, sekretarz/yni oraz rzecznik/czka.

Kiedy odbywają się wybory prezydium?

Wybory prezydium odbywają się na pierwszym posiedzeniu Rady.

Jak często spotykają się osoby wchodzące w skład Rady, gdzie i w jakiej formie?

Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu. Spotkania Rady odbywają się online lub stacjonarnie w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Organizujemy posiedzenia stacjonarne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pojawi się  na nim ponad połowa członków Rady. Z uwagi na łatwiejszą organizację członkowie Rady najczęściej spotykają się na posiedzeniach online.

Czy osoby wchodzące w skład Rady dostają zwrot kosztów dojazdu za posiedzenie?

Osoby wchodzące w skład Rady mogą ubiegać się o zwrot kosztów za dojazd na posiedzenie stacjonarne.

Czy na stacjonarne posiedzenie mogę przyjechać swoim samochodem?

Jesteśmy eko! Osoby wchodzące w skład Rady starają się korzystać z ekologicznych środków transportu. Tylko w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach dostaniesz zgodę na przyjazd własnym samochodem.

Czy przysługuje mi nocleg jeśli przyjeżdżam na posiedzenie stacjonarne?

Tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach. Jeśli jesteś z Warszawy nie przysługuje Ci zwrot kosztów za nocleg.

Jakie korzyści wynikają z pracy w Radzie?
  • Będziesz miał/a wpływ na wiele kwestii związanych z tematami dotyczącymi klimatu, energii i środowiska.
  • Będziesz miał/a okazję spotkań z ministrą, wiceministerkami i wiceministrami klimatu i środowiska.
  • Będziesz mógł/mogła opiniować dokumenty, które powstają w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
  • Będziesz mógł/a dowiedzieć się jak wygląda praca poszczególnych departamentów Ministerstwa.
  • Będziesz miał/a niepowtarzalną okazję pracy w realiach administracji rządowej.
  • Poznasz rówieśników, którzy mają podobne ambicje, zainteresowania i pasje.

 

{"register":{"columns":[]}}