W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena zgodności projektu z zasadą DNSH

17.06.2024

Ocena zgodności z zasadą DNSH („do no significant harm”, czyli „nie czyń poważnych szkód”) jest jednym z kryteriów oceny projektów, które ubiegają się o wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

W lewej części grafiki na fioletowym tle jest biały napis: Ocena projektu pod kątem zasady DNSH. Po prawej stronie jest grafika komputerowa przestawiająca dwie dłonie – jedna nad drugą, widoczne z boku, skierowane wewnętrzną stroną do siebie. Między nimi są drapacze chmur w dużymi mieście, nad nimi błękitne i szare chmury, kilka piorunów. Po ich bokach na pierwszym planie są trzy duże liściaste drzewa. Wokół nich latają ptaki, wśród których jest orzeł i niebieska papuga ara. Przy drzewie po lewej stronie rośnie trawnik z kwiatami, wije się strumyk oraz latają motyle. Na dłoni, która jest na górze obrazka, płynie rzeka, której wody spływają do chmur nad widocznym pomiędzy rękami miastem. Na kciuku tej dłoni rośnie sosna, a po nadgarstku spaceruje lew. Dłonie są na jasnoszarym tle, koło nich znajdują się trzy szare chmury.
Na samym dole planszy jest ciąg logotypów: znaku FE, barw RP i UE. Logotyp programu FEPW jest zamieszczony w lewym górnym rogu.

Zgodność z zasadą DNSH jest badana w odniesieniu do 6 celów środowiskowych, które wynikają z Taksonomii (tj. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje).

Należą do nich:

  • łagodzenie zmian klimatu;

  • adaptacja do zmian klimatu;

  • zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich;

  • gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów i recykling;

  • zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń powietrza, wody lub ziemi;

  • ochrona i odtwarzanie bioróżnorodności i ekosystemów.

Każdy projekt musi wpisywać się w rodzaje działań przedstawionych w programie FEPW, które zostały uznane za zgodne z zasadą „nie czyń poważnych szkód”. Wnioskodawca może to stwierdzić, odnosząc się do Oceny „Do No Significant Harm” (DNSH) dla rodzajów działań. Dokument ten stanowi załącznik nr 10 do Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu programu FEPW. Znajdziesz ją na stronie: https://www.fepw.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/oddzialywanie-na-srodowisko/

Ocenie podlega m.in.:

  • czy wnioskodawca spełnia zasadę zrównoważonego rozwoju poprzez stosowanie właściwych rozwiązań podczas realizacji projektu,
  • czy projekt wpisuje się w rodzaje działań, uznanych za zgodne z zasadą „nie czyń poważnych szkód”, które zostały przedstawione w programie.

Wsparcie z Funduszy Europejskich może być udzielone tylko tym projektom, które nie prowadzą do degradacji lub znacznego pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

Pamiętaj! Szczegóły wymogów dotyczących spełnienia zasady „nie czyń poważnych szkód” w danym naborze określają Kryteria wyboru projektów, które są załącznikiem do Regulaminu wyboru projektów. Zapoznaj się z nimi uważnie.

Więcej informacji na temat oceny oddziaływania na środowisko w programie FEPW znajdziesz na stronie: https://www.fepw.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/oddzialywanie-na-srodowisko/

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #FEPW

{"register":{"columns":[]}}