W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program klimatyczny EOG - dziś Światowy Dzień Doceniania Chwastów

28.03.2024

28 marca obchodzony jest Światowy Dzień Doceniania Chwastów – dowiedz się, co chwasty mają wspólnego z projektami realizowanymi w Programie klimatycznym EOG

Projekt MF EOG Klimat w Szkołach Metropolii

Zalety chwastów

Pomimo negatywnych skojarzeń, jakie najczęściej przychodzą nam do głowy gdy myślimy o chwastach, mają one również wiele zalet. Skupmy się dziś na nich.

Przede wszystkim chwasty pomagają w przyciągnięciu owadów, które dbają o zdrowie i zapylenie okolicznych roślin. Chwasty stanowią naturalne miejsce bytowania dla wielu ważnych w ogrodzie zwierząt, jak również stanowią dla nich pożywienie. Część z nich jest jadalna także dla nas – coraz bardziej popularne stają się zupa z pokrzywy czy syrop z mniszka. Może warto pójść dalej i wykorzystać w kuchni również bluszczyk kurdybanek czy podagrycznik pospolity? Internet jest pełen inspiracji, a właściwości lecznicze chwastów stanowią dodatkową zachętę. Chwasty są również świetnym składnikiem kompostu. Mogą posłużyć jako rośliny wskaźnikowe informujące o stanie gleby.

Patrząc na te zalety warto potraktować je jako element przyrody, ekosystemu, który nie jest naszym przeciwnikiem a odpowiednio okiełznany może nam fantastycznie służyć. Niestety, wśród chwastów są też gatunki zagrożone wyginięciem, np. kąkol polny, pszeniec różowy, miłek letni, złocień polny. Znajdziesz je w popularnych mieszankach nasion łąk kwietnych.

Łąki kwietne

Zachęcamy zatem do pozostawienia choćby małego fragmentu w ogrodzie, który będzie mógł dziko rosnąć i zapełnić się chwastami. Dobrym rozwiązaniem są też coraz bardziej popularne łąki kwietne. Zastąpienie trawnika łąką kwietną, oprócz powyższych zalet to także oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon. Ponadto łąka kwietna wspomaga bioretencję!

Doceniamy chwasty w Programie klimatycznym EOG

W Programie klimatycznym EOG podejmujemy liczne działania na rzecz bioróżnorodności i ochrony ekosystemów. Projekty, w których realizowane są zadania związane z tworzeniem łąk kwietnych sprzyjają tym celom, jak i wykorzystują zalety chwastów.

Projekt Mikołów dla Klimatu

Zobacz jak tworzono łąki kwietne w projekcie Mikołów dla Klimatu - wdrażanie inwestycji z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w mieście - link do strony projektu.

Projekt Między suszą a powodzią. Błękitno-zielona infrastruktura w gminie Leśna  

Fundacja Sendzimira realizująca projekt Między suszą a powodzią. Błękitno-zielona infrastruktura w gminie Leśna zaprasza na spacer ścieżką edukacyjną pn. Błękitno-Zielona Leśna (także wirtualną). Wśród jej elementów znajdziesz też łąkę kwietną, a tam liczne wskazówki i odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego trawniki warto zastąpić łąkami kwietnymi,  jak założyć łąkę kwietną, jakie rośliny łąkowe odstraszą komary - link do strony projektu.

Projekt Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim

W artykule pt. Stołówka dla owadów w Parku Skarbków opisano zrealizowane działania związane z rewitalizacją łąk kwietnych w mieście – link do strony projektu.

Projekt Adaptacja do zmian klimatu poprzez rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury w Gryfinie

O zagospodarowaniu nieużytku w wielką łąkę obsadzoną miododajną roślinnością z naturalnymi hotelami dla pszczół, posadzeniu lip drobnolistnych, klonów zwyczajnych, brzóz brodawkowatych informuje Gmina Gryfino w artykule pt. Utworzenie łąki kwietnej na terenie na obrzeżach Gryfina opublikowanym na stronie projektu – link.

Projekt Klimat w szkołach metropolii

Zapraszamy też do zapoznania się z artykułem pt. Chwasty – przyjaciele czy wrogowie ogrodu? opublikowanym na stronie projektu Klimat w szkołach metropolii - link. Dowiesz się z niego m.in. o roli chwastów w przyrodzie. Znajdziesz tam także liczne materiały edukacyjne, w tym scenariusze zajęć lekcyjnych na temat łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do ich skutków czy rozwiązań błękitno – zielonej infrastruktury.

Źródło grafiki: strona projektu Klimat w szkołach metropolii - link

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
{"register":{"columns":[]}}