Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej - projekt predefiniowany
Projekt predefiniowany Polskiej Akademii Nauk
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu predefiniowanego „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” (KeyGeothermal).
Beneficjentem projektu jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk
O projekcie
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne.
Koszty kwalifikowane projektu w wysokości ok. 3,8 mln zł (ok. 880 mln euro) są finansowane w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % pochodzi z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).
Celem Projektu KeyGeothermal jest budowanie wiedzy kluczowych interesariuszy w Polsce na temat energii geotermalnej, optymalnego wykorzystywania i zarządzaniu jej zasobami, zwłaszcza w niskoemisyjnym ciepłownictwie, poprzez realizację działań szkoleniowych na terenie Polski, wizyty studyjne w Islandii, eksperckie wizyty studyjne w wybranych miejscowościach w Polsce perspektywicznych dla rozwoju wykorzystania energii geotermalnej.
Projekt adresowany jest do uczestników z Polski, w szczególności do przedstawicieli administracji różnych szczebli, samorządów, operatorów istniejących oraz inwestorów planowanych ciepłowni geotermalnych, beneficjentów rządowych programów wsparcia, pionu geologicznego, instytucji naukowo-badawczych, usługodawców, konsultantów, innych podmiotów z branży.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z partnerem norweskim z Krajowej Agencji ds. Energii Islandii (National Energy Authority of Iceland – NEA).
Okres realizacji przedsięwzięcia
Umowę o dofinansowanie projektu, który będzie realizowany przez ponad 3 lata podpisano w grudniu 2020 roku, a 9 lutego 2021 roku odbyła się jego inauguracja.
Więcej o przedsięwzięciu
Wydarzenia
Prezentacja projektu KeyGeothermal podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego
W ramach kontynuacji działań w Projekcie MF EOG „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” (KeyGeothermal), w dniach 29–30 listopada 2023, w Krakowie odbyła się jego prezentacja podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego – głównego cyklicznego wydarzenia branży geotermalnej w Polsce. Projekt był prezentowany podczas sesji posterowej Kongresu, a także podczas międzynarodowych warsztatów.
Więcej informacji o tych wydarzeniach na stronie Beneficjenta.
I edycja działań szkoleniowych
Ważnym elementem projektu KeyGeothermal są działania szkoleniowe – przeznaczone dla przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw, firm, in. instytucji zaangażowanych w różnorodny sposób w projekty dotyczące wykorzystania geotermii w ciepłownictwie w Polsce. Zgodnie z założeniami projektu, w maju 2022 roku przeprowadzono I turę szkoleń, których elementem były wizyty techniczne do instalacji geotermalnych w Mszczonowie i we Wręczy.
Program wykładów obejmował szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym. Wykładowcami byli specjaliści z Krajowej Agencji Energii Islandii (NEA), IGSMiE PAN, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW i zaproszeni eksperci zewnętrzni.
Podczas wizyt technicznych zaprezentowane zostały instalacje geotermalne w Mszczonowie – ciepłownia, ujęcie wody geotermalnej (otwór Mszczonów IG-1), a także Termy Mszczonowskie i Centrum nurkowe Deepspot. Zwiedzono również Suntago Park of Poland we Wręczy (zasilany wodą i energią geotermalną) – jedno z największych centrów rekreacyjnych w Europie – gdzie zapoznano się z jego niektórymi instalacjami technologicznymi.
Na stronie internetowej projektu „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” zamieszczono podsumowanie oraz fotorelację z wydarzenia.
Wizyta studyjna na Islandii
Zgodnie z harmonogramem działań projektu KeyGeothermal we wrześniu 2022 r. odbyła się Wizyta studyjna na Islandii. Przysłużyła się ona wymianie doświadczeń, poznaniu islandzkich praktyk wykorzystania geotermii w ciepłownictwie sieciowym, jak i innych wybranych zastosowań.
Program wizyty obejmował szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym i innymi zastosowaniami geotermii: seminarium z udziałem przedstawicieli z Polski i z Islandii, match-making, wizytacje wybranych ciepłowniczych instalacji geotermalnych – przykładów odpowiednich dla polskich warunków.
Podsumowanie wizyty na Islandii dostępne jest na stronie projektu Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej.
Eksperckie wizyty studyjne w Polsce
Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach projektu KeyGeothermal były eksperckie wizyty studyjne w Koninie i Chochołowie, które odbyły się w listopadzie 2022 roku. Są to miejscowości perspektywiczne dla wykorzystania energii geotermalnej w ciepłownictwie. W obu trwa wiercenie drugiego już otworu geotermalnego i obu planuje się zagospodarowanie potencjału energetycznego wody geotermalnej w lokalnym ciepłownictwie.
Rekomendacje będące efektem wizyt studyjnych w Koninie i Chochołowie zostaną zawarte w Raporcie uwzględniającym wiedzę, doświadczenia i technologie sprawdzone w Islandii – Państwie Darczyńcy. Podsumowanie wydarzenia wraz z fotorelacją dostępne jest na stronie projektu.
Szkolenia z zakresu geotermii
Trzydniowe szkolenie zostało zorganizowane przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN) oraz Krajową Agencję Energii Islandii (NEA).
Program Działań obejmował szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym. Wykładowcami byli specjaliści z NEA, IGSMiE PAN, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz zaproszeni eksperci.
W ramach szkolenia odbyły się wizyty techniczne uświetnione spotkaniami z Burmistrzem Mszczonowa, Wiceburmistrzem Sochaczewa, Prezesem Geotermii Mazowieckiej S.A. oraz wizja lokalna w ciepłowni geotermalnej w Mszczonowie, Centrum nurkowym Deepspot oraz Suntago Park of Poland we Wręczy.
W Działaniach szkoleniowych uczestniczyli beneficjenci rządowych programów wsparcia geotermii, przedsiębiorstwa ciepłownicze, samorządy różnych szczebli, firmy i agencje energetyczne, służba geologiczna, uczelnie wyższe, studenci kierunków związanych z OZE, firmy konsultingowe i usługowe, sektor budownictwa mieszkaniowego, MKiS, NFOŚiGW i in. zainteresowane podmioty.
Więcej informacji o Projekcie można uzyskać na stronie projektu KeyGeothermal.
Wizyta studyjna na Islandii– druga seria
W dniach 25-29 września 2023 r. odbyła się druga seria Wizyty studyjnej w Islandii, która przysłużyła się m.in. wymianie doświadczeń, nawiązaniu kontaktów, poznaniu islandzkich praktyk wykorzystywania geotermii w ciepłownictwie sieciowym. Więcej informacji można przeczytać na stronie projektu.
Konferencja końcowa projektu
16 kwietnia 2024 r. odbyła się w Warszawie Konferencja końcowa Projektu.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Byli wśród nich interesariusze Projektu, przedstawiciele kierownictw i pracownicy MKiŚ (operatora Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”), NFOŚiGW (instytucji wspierającej operatora), reprezentant Ambasadora Islandii w Polsce, eksperci, przedstawiciele miejscowości i obiektów ujętych w działaniach Projektu, dyrekcja i wykonawcy Projektu z IGSMiE PAN oraz z NEA, inne zainteresowane osoby.
Podczas Konferencji podsumowano działania i osiągnięcia Projektu, wskazano na rolę MF EOG w rozwoju geotermii w Polsce, omówiono obecne dokumenty strategiczne i programy finansowania geotermii w Polsce.
Koniec projektu, zgodnie z umową, przypada na 30 kwietnia 2024 r.
Więcej informacji znajduje się na stronie projektu.
Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu:
Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG w Europie:
Więcej o Funduszach norweskich i EOG:
Materiały
Ulotka Projekt Budowanie zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnejUlotka Projekt Budowanie zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnej.pdf 3.99MB Program_szkoleń
Program_szkoleń.pdf 0.83MB