W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

REACT-EU na walkę ze skutkami pandemii

Inicjatywa REACT-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe) to plan Komisji Europejskiej w celu ograniczenia społecznych i gospodarczych skutków pandemii COVID-19.

Mój Prąd

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, REACT – EU wdrażany jest w oparciu o nową oś XI, obejmującą energetykę oraz system ochrony zdrowia. Wsparcie energetyki obejmuje dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych, które ma być silnym impulsem dla rozwoju energetyki prosumenckiej i energetyki odnawialnej, jak również poprawić lokalne bezpieczeństwo energetyczne i środowisko naturalne. Dodatkowo, w celu przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce oraz  zwiększenia dostępności i odporności infrastruktury gazowej, pomoc nakierowana jest na rozwój nowoczesnego systemu przesyłowego gazu ziemnego, pozwalającego w dalszej perspektywie na transport domieszek gazów odnawialnych i niskoemisyjnych.

Wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii polegać będzie na dofinansowaniu Programu Priorytetowego Mój Prąd, realizowanego w formule projektu grantowego. Beneficjent projektu - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie udzielał grantów – osobom fizycznym, na instalację fotowoltaiczną produkującą energię elektryczną na potrzeby własne domów jednorodzinnych. Podmiotem odpowiedzialnym za nabór, ocenę i rozliczanie projektu będzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Departament Funduszy Europejskich).

Dofinansowanie Programu Priorytetowego Mój Prąd na lata 2021-2023 z UE: 878,55 mln zł

Dodatkowym wsparciem w ramach osi priorytetowej XI REACT-EU będzie współfinansowanie projektu budowy gazociągu przesyłowego Gustorzyn-Wronów jako elementu infrastruktury umożliwiającej transformację energetyczną Polski. Celem projektu jest zwiększenie dostępności i wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa niskoemisyjnego. W perspektywie średnio - i długoterminowej gazociąg Gustorzyn-Wronów pomoże zintegrować gazy odnawialne i zdekarbonizowane z systemem przesyłowym i dystrybucyjnym.

Dofinansowanie z UE: 574 mln zł

Materiały

Strona internetowa programu Mój Prąd

Wideo

{"register":{"columns":[]}}