W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rejestry GMM i GMO

Elektroniczne rejestry mikroorganizmów i organizmów genetycznie zmodyfikowanych są niezbędne w celu realizacji zadań Ministra Klimatu i Środowiska określonych w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Rejestry są częścią systemu wymiany informacji o bezpieczeństwie biologicznym.

Rejestry GMM i GMO znajdują się pod adresem

Wzory wniosków i akty prawa dotyczące GMM i GMO znajdują się pod adresem https://gmo.ekoportal.pl

Rejestry GMM i GMO umożliwiają:

  • wprowadzanie i przechowywanie danych dotyczących czynności związanych z mikroorganizmami genetycznie zmodyfikowanymi zwanymi dalej GMM i organizmami genetycznie zmodyfikowanymi zwanymi dalej GMO;
  • wyszukiwanie danych;
  • prezentowanie ww. danych w postaci raportów i zestawień,
  • publikowanie danych na portalu gmo.ekoportal.pl oraz na portalu Otwarte Dane (https://dane.gov.pl).

Elektroniczne rejestry organizmów genetycznie zmodyfikowanych umożliwiają nieautoryzowanym użytkownikom wgląd do publicznych rejestrów GMM i GMO oraz składanie uwag do projektów działań z GMM i GMO.

Rejestr Zakładów Inżynierii Genetycznej

Rejestr Zakładów Inżynierii Genetycznej prowadzi minister właściwy do spraw środowiska w postaci elektronicznej.
W Rejestrze Zakładów Inżynierii Genetycznej umieszcza się dane zawarte:
1) we wnioskach o wydanie zezwolenia na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej, w którym ma być prowadzone zamknięte użycie GMM lub zamknięte użycie GMO,
2) w zezwoleniach na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej, w którym ma być prowadzone zamknięte użycie GMM lub zamknięte użycie GMO,
3) w decyzjach o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej, w którym ma być prowadzone zamknięte użycie GMM lub zamknięte użycie GMO, i w decyzjach zmieniających te zezwolenia
- oraz ich aktualizacje.
Dane zawarte w Rejestrze Zakładów Inżynierii Genetycznej są jawne, z wyjątkiem informacji wyłączonych z udostępnienia. Wgląd do Rejestru Zakładów Inżynierii Genetycznej jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, która stanowi dochód budżetu państwa.
 

Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych

 
Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych prowadzi minister właściwy do spraw środowiska w postaci elektronicznej.
  W Rejestrze Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych umieszcza się dane zawarte:
1) w zgłoszeniach zamkniętego użycia GMM zaliczonych do I lub II kategorii,
2) we wnioskach o wydanie zgody na zamknięte użycie GMM zaliczonych do II, III lub IV kategorii,
3) w zgodach na zamknięte użycie GMM zaliczonych do II, III lub IV kategorii,
4) w decyzjach o cofnięciu zgody na zamknięte użycie GMM zaliczonych do II, III lub IV kategorii i decyzjach zmieniających te zgody,
5) w decyzjach nakazujących zaprzestanie prowadzenia działań zamkniętego użycia GMM albo ich zawieszenie do czasu usunięcia wskazanych uchybień,
6) w opiniach, dotyczących wniosków o wydanie zgody na zamknięte użycie GMM
- oraz ich aktualizacje.
  Dane zawarte w Rejestrze Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych są jawne, z wyjątkiem informacji wyłączonych z udostępnienia.
Wgląd do Rejestru Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, która stanowi dochód budżetu państwa.
 

Rejestr Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych

 
Rejestr Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych prowadzi minister właściwy do spraw środowiska w postaci elektronicznej.
W Rejestrze Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych umieszcza się dane zawarte:
1) we wnioskach o wydanie zgody na zamknięte użycie GMO,
2) w zgodach na zamknięte użycie GMO,
3) w decyzjach o cofnięciu zgody na zamknięte użycie GMO i decyzjach zmieniających te zgody,
4) w opiniach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, dotyczących wniosków o wydanie zgody na zamknięte użycie GMO
- oraz ich aktualizacje.
Dane zawarte w Rejestrze Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych są jawne, z wyjątkiem informacji wyłączonych z udostępnienia.
Wgląd do Rejestru Zamkniętego Użycia Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, stanowiąca dochód budżetu państwa.
 

Rejestr Zamierzonego Uwalniania GMO do Środowiska

 
Minister właściwy do spraw środowiska prowadzi Rejestr Zamierzonego Uwalniania GMO do Środowiska.
1) wnioski o wydanie zgody na zamierzone uwolnienie GMO do środowiska wraz z dokumentacją;
2) zgody na zamierzone uwolnienie GMO do środowiska wraz z uzasadnieniami oraz informacje o cofnięciu i zmianie tej zgody;
3) opinie Komisji;
4) sprawozdania.
 Rejestr Zamierzonego Uwalniania GMO do Środowiska prowadzi się w postaci elektronicznej.
Dane zawarte w Rejestrze Zamierzonego Uwalniania GMO do Środowiska są jawne, z wyjątkiem informacji wyłączonych z udostępnienia.
Wgląd do Rejestru Zamierzonego Uwalniania GMO do Środowiska jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, stanowiąca dochód budżetu państwa.
 

Rejestr Produktów GMO

 
Minister właściwy do spraw środowiska prowadzi Rejestr Produktów GMO.
1) wnioski o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktu GMO wraz z dokumentacją;
2) zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktu GMO wraz z uzasadnieniami oraz informacje o cofnięciu lub zmianach tych zezwoleń;
3) decyzje w sprawie zakazu lub ograniczenia obrotu handlowego produktem GMO wraz z uzasadnieniem;
4) opinie Komisji;
5) informacje o zagrożeniach dla zdrowia ludzi lub dla środowiska i podjętych działaniach interwencyjnych, o których mowa w art. 45.
 Rejestr Produktów GMO prowadzi się w postaci elektronicznej.
Dane zawarte w Rejestrze Produktów GMO są jawne, z wyjątkiem informacji wyłączonych z udostępnienia.
Wgląd do Rejestru Produktów GMO jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, stanowiąca dochód budżetu państwa.
 

Rejestr Upraw GMO

 
Rejestr Upraw GMO prowadzi minister właściwy do spraw środowiska w postaci elektronicznej.
Minister właściwy do spraw środowiska udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej Rejestr Upraw GMO.
Rejestr Upraw GMO jest jawny, z wyjątkiem danych niepodlegających udostępnieniu.
Wgląd do Rejestru Upraw GMO jest bezpłatny. Za sporządzanie odpisów i wyciągów jest pobierana opłata w wysokości 50 gr za stronę, która stanowi dochód budżetu państwa.
 
{"register":{"columns":[]}}