Projekt predefiniowany - ECOSERV-POL
Projekt realizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu predefiniowanego Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce – Podejście stosowane (ECOSERV-POL).
Beneficjentem projektu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
O projekcie
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu wynosi ok. 7,6 mln zł (1,7 mln euro).
Dodatkowe środki dla projektów w Programie
W wyniku ogłoszonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska procedury zwiększeń dla projektów konkursowych oraz predefiniowanych kwota dofinansowania projektu wzrosła i wynosi 7,7 mln zł (1,8 mln euro).
Zaplanowane działania
Przedsięwzięcie realizowane jest przez zespół naukowców Wydziału Geografii Społeczno – Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM pod kierownictwem prof. Małgorzaty Stępniewskiej oraz prof. Andrzeja Mizgajskiego. Ma na celu przeniesienie ogólnej i szczegółowej wiedzy naukowej na temat usług ekosystemowych istniejącej w Europie do procesu MAES (Mapping and Assessment of Ecosystems and their Services) w Polsce. Wymaga to integracji rozwiniętej wiedzy naukowej z zainteresowaniami i kompetencjami urzędników, a także umiejętności ekspertów uczestniczących w procedurach zarządzania środowiskiem. W jego realizacji uczestniczy także pięć wiodących instytucji naukowych, które przygotują metodologię dla każdego z głównych typów ekosystemów w kraju - leśnych, morskich, wód śródlądowych, terenów rolniczych i obszarów zurbanizowanych. Podwykonawcy opracują również metody oceny ekonomicznych, ekologicznych i kulturowych wartości pożytków czerpanych z układów przyrodniczych.
Zaplanowano także przeprowadzenie serii warsztatów dla pracowników administracji i ekspertów różnego szczebla których celem jest zaprezentowanie rezultatów projektu i możliwościami ich praktycznego wykorzystania.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z partnerem norweskim - Norwegian Institute For Nature Research (NINA), który zajmuje się badaniami przyrodniczymi oraz interakcjami między przyrodą a człowiekiem. W ramach współpracy projektowej Norwedzy podzielą się swoimi doświadczeniami, pokażą m.in. w jaki sposób identyfikują i oceniają usługi ekosystemowe i jakie mają sukcesy w ochronie przyrody.
Okres realizacji
Umowę o dofinansowanie projektu, który będzie realizowany przez 3 lata podpisano 3 grudnia 2020 roku, a 10 grudnia odbyła się jego inauguracja.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa
Zapraszamy do śledzenia strony projektu ECOSERV-POL
Media
W artykule Chrońmy przyrodę globalnie i lokalnie opublikowanym na łamach Życia Uniwersyteckiego (nr 1/2021) redaktor Ewa Konarzewska-Michalak szerzej przedstawiła założenia projektu, a podczas zebrania naukowego w maju 2021 roku zaprezentowano wstępne wyniki projektu.
Inne artykuły powiązane z tematyką projektu dostępne są na stronie Zakładu Geografii Kompleksowej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, w zakładce Media.
Wydarzenia
Seminarium dla przedstawicieli instytucji centralnych
Jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu jest seminarium pn. „Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce – podejście stosowane”, poświęcone wdrażaniu usług ekosystemowych w polityce rozwoju i zarządzaniu środowiskiem.
Podczas wydarzenia poruszono zagadnienia związane m.in. ze znaczeniem rozpoznania usług ekosystemowych w zarządzaniu środowiskiem, a także z praktycznymi przykładami wykorzystania usług ekosystemowych w zarządzaniu środowiskiem. Odbyła się także dyskusja nt. uwarunkowań wdrażania usług ekosystemowych w polityce rozwoju i zarządzaniu środowiskiem. Informacje organizacyjne dostępne będą na stronie internetowej projektu lub organizatora.
Rekomendacje dotyczące wdrażania usług ekosystemowych
Poniżej publikujemy "Rekomendacje dla instytucji centralnych dotyczące wdrażania usług ekosystemowych jako podejścia w zarządzaniu środowiskiem" będące wynikiem prac prowadzonych w ramach projektu ECOSERV-POL.
Kompendium „Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”
Zwieńczeniem prac projektowych jest opublikowany na stronie internetowej projektu podręcznik pt. Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”, przedstawiający możliwości praktycznego wykorzystania koncepcji usług świadczonych przez różne ekosystemy. Zgodnie z informacjami zawartymi we wstępie, pozycja ta może być również wykorzystana jako podręcznik na poziomie akademickim, może też służyć zainteresowanym osobom eksperckim. Pozycja dostępna jest także w sekcji Materiały poniżej.
Biuletyn informacyjny
W ramach projektu opracowywany jest biuletyn informacyjny dotyczący wykonanych w jego ramach działań. Dostępny jest na stronie internetowej GIOŚ poświęconej projektowi (link) a także w sekcji Materiały poniżej.
Zapraszamy do lektury.
Konferencja podsumowująca projekt
15 września 2023 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - Podejście Stosowane, który realizowany był przez 4 lata, do 31 grudnia 2023 roku. W tym czasie przebadano pod kątem usług ekosystemowych aż 20 podtypów ekosystemów w ramach 7 głównych typów: agroekosystemy, ekosystemy leśne, ekosystemy zurbanizowane, ekosystemy wód słodkich, ekosystemy morskie, ekosystemy zdegradowane, oraz usługi ekosystemowe na poziomie krajobrazu. Przeprowadzono też studium przypadku – wyniki przedstawiono na stronie internetowej projektu. Efektem prac jest podręcznik Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi dostępny w wersji tradycyjnej oraz elektronicznej również na ww. stronie.
Podsumowanie konferencji kończącej projekt – link
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
Materiały
Rekomendacje dot. wdrażania usług ekosystemowych MF EOGRekomendacje_dot_wdrażania_usług_ekosystemowych.pdf 0.44MB Kompendium „Usługi ekosystemowe w zarządzaniu układami przyrodniczymi”
Podręcznik_Uslugi_ekosystemowe_w_zarzadzaniu_ukladami_przyrodniczymi_-_projekt_predefiniowany_UAM.pdf 25.52MB Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt_MF_EOG_Wzmocnienie_oceny_depozycji_atmosferycznej_w_Polsce_w_oparciu_o_doświadczenia_norweskie_–_biuletyn_informacyjny_no_01.pdf 0.63MB Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt_MF_EOG_Wzmocnienie_oceny_depozycji_atmosferycznej_w_Polsce_w_oparciu_o_doświadczenia_norweskie_–_biuletyn_informacyjny_no_02.pdf 2.02MB Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt_MF_EOG_Wzmocnienie_oceny_depozycji_atmosferycznej_w_Polsce_w_oparciu_o_doświadczenia_norweskie_–_biuletyn_informacyjny_no_03.pdf 2.21MB Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny no 04
Projekt_MF_EOG_Wzmocnienie_oceny_depozycji_atmosferycznej_w_Polsce_w_oparciu_o_doświadczenia_norweskie_–_biuletyn_informacyjny_no_04.pdf 4.74MB Konferencja podsumowująca projekt, 15 września 2023 r. - podsumowanie