Usługi energetyczne w mśp
Pomimo postępu w Polsce nadal istnieje potencjał oszczędności energii, dlatego konieczne jest zintensyfikowanie działań na rzecz promowania poprawy efektywności energetycznej w całej gospodarce. w tym w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).
W Polsce istnieje 1,84 miliona przedsiębiorstw, większość (99,8%) to przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie - odpowiednio 1,76 miliona, 59 200 i 15 500. Istnieje szereg instrumentów wsparcia finansowego dla MŚP, w tym w zakresie efektywności energetycznej, ale konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz promowania i rozpowszechniania wiedzy na temat obecnych wymogów prawnych i nowych technologii oraz zapewnienia dostępu do wiedzy eksperckiej dla MŚP.
Zgodnie z dyrektywą 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej:
„dostawca usług energetycznych” oznacza osobę fizyczną lub prawną, która świadczy usługi energetyczne lub realizuje inne środki mające na celu poprawę efektywności energetycznej w obiekcie lub w lokalach odbiorcy końcowego;
„usługa energetyczna” oznacza fizyczną korzyść, udogodnienie lub pożytek pochodzące z połączenia zużycia energii z wykorzystywaniem technologii energooszczędnych lub działania, które mogą obejmować czynności, utrzymanie i kontrolę niezbędne do świadczenia danej usługi, która jest świadczona na podstawie umowy i która w normalnych okolicznościach prowadzi do sprawdzalnej i wymiernej lub możliwej do oszacowania poprawy efektywności energetycznej lub do oszczędności energii pierwotnej.
Obecnie procedowana jest nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej (druk senacki - 346), która wprowadza definicję dostawcy usług związanych ze zużyciem energii. Dostawcą usług związanych ze zużyciem energii, który może być stroną umowy o poprawę efektywności energetycznej jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wykonuje usługi polegające na realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Obecny poziom inwestycji w zrównoważoną energię nie wystarcza, aby osiągnąć cele UE w zakresie klimatu i energii na 2030 r. Wykorzystanie prywatnego finansowania będzie coraz bardziej wymagane w celu zapewnienia wymaganych inwestycji w efektywność energetyczną i małoskalowe odnawialne źródła energii w szczególności w budynkach i przedsiębiorstwach.
W związku z tym Komisja Europejska uruchomiła program pn. Forum Inwestycji Zrównoważonej Energii (Fora SEI), który promuje krajową współpracę pomiędzy różnymi stronami zainteresowanymi inwestycjami na dużą skalę i finansowaniem zrównoważonej energii.
Dotychczas w Polsce odbyły się trzy spotkania Forum SIE:
-
30 listopada 2017 r. w Warszawie – konferencja pt. Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Czechach, Słowacji i Litwie. Prezentacje oraz raport z obrad są dostępne na stronie.
-
15 maja 2018 r. w Warszawie - okrągły stół nt finansowania efektywności energetycznej w Polsce. Prezentacje oraz raport z obrad są dostępne na stronie.
-
27 marca 2019 r. w Warszawie - drugi okrągły stół nt finansowania efektywności energetycznej w Polsce. Prezentacje są dostępne na stronie.
Choć inicjatywa Komisji Europejskiej już zakończyła swój bieg, to od 1 września 2020 roku do 31 sierpnia 2023 roku trwa realizacja projektu finansowanego ze środków programu UE Horyzont 2020 - RoundBaltic, którego celem jest zwiększenia finansowania projektów poprawiających efektywność energetyczną gospodarki.
Pierwszy z trzech planowanych okrągłych stołów na temat finansowania efektywności energetycznej na poziomie krajowym odbył się w dniach 23-24 marca 2021 r. Link do strony wydarzenia.
Polskie regulacje związane z optymalizacją zużycia energii to przede wszystkim ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, która umożliwia realizację przedsięwzięcia służącemu poprawie efektywności energetycznej także przez podmiot świadczący usługi energetyczne. Następnie ten podmiot jako upoważniony może wystąpić do Prezesa URE z wnioskiem o świadectwo efektywności energetycznej zwane potocznie białym certyfikatem. Lista europejskich i polskich dostawców usług energetycznych jest zamieszona na naszej stronie internetowej.
Dla dalszego rozpowszechnienia umów zawieranych z podmiotem świadczącym usługi energetyczne, która powinna prowadzić do sprawdzalnej i wymiernej lub możliwej do oszacowania poprawy efektywności energetycznej lub do oszczędności energii pierwotnej poniżej zamieszczamy wzorcowe istotne postanowienia takich umów.
Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej Komisji Europejskiej na której są umieszczone informacje związane z finansowaniem inwestycji związanych z efektywnością energetyczną.
Środki finansowe dostępne w Polsce zarówno pochodzące z programów UE jaki i krajowych instytucji finansujących przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej są na stronie Instrumenty służące finansowaniu środków poprawy efektywności energetycznej.
Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia strony informującej o realizowanym obecnie projekcie skierowanym do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w którym drzemie istotny potencjał związany z optymalizacją zużycia energii - projekt Promowanie audytów energetycznych w mśp.
Materiały
Wzór istotnych postanowien umowyWZÓR_ISTOTNYCH_POSTANOWIEŃ_UMOWY.docx 0.04MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.04.2021 09:25 Aneta Ciszewska
- Pierwsza publikacja:
- 21.06.2019 10:47 Aneta Ciszewska