Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastów
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastów.
Beneficjentem projektu jest Miasto Piastów.
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu wynosi 4,6 mln zł (1,1 mln euro), w tym przyznane dofinansowanie to 3,9 mln zł (0,9 mln euro).
Inwestycje w zielono-niebieską infrastrukturę
Celem realizacji projektu jest zmniejszenie wrażliwości miasta na postępujące zmiany klimatu, zapobieganie tym zmianom oraz przystosowanie się do ich skutków oraz podniesienie świadomości społecznej w tym zakresie i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie lokalnej społeczności.
Projekt zakłada realizację jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego dotyczącego utworzenia zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Piastów. Zaplanowano utworzenie zielonych dachów, zielonych ścian, zieleńców miejskich, zielonych przystanków, farm owocowo-warzywnych, ogrodów deszczowych, renaturalizację rowu, posadowienie mikroturbin wiatrowych na zielonych dachach, likwidację zasklepień gruntu, utworzenie zielonych pergoli nad chodnikami.
Edukacja
Komponent inwestycyjny został uzupełniony przez działania edukacyjno-informacyjne, które mają na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu i zapobiegania tym zmianom.
Planowanie efekty
Jako efekty projektu wskazuje się:
- redukcję emisji gazów cieplarnianych na terenie miasta,
- zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście,
- poprawę systemu małej retencji w mieście,
- wzrost świadomości obywateli w zakresie zmian klimatu,
- poprawę jakości życia mieszkańców.
Partnerstwo
Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure z Norwegii.
Okres realizacji przedsięwzięcia
Umowa o dofinansowanie została zawarta 2 grudnia 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa projektu
Zapraszamy do śledzenia strony projektu Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastów.
Strona internetowa Beneficjenta
Informacja o przyznanym dofinansowaniu na stronie Miasta Piastów.
Wydarzenia
Konferencja „Zielono – niebieska infrastruktura jako narzędzie miast do zapobiegania oraz walki z niekorzystnymi zmianami klimatu"
W maju 2022 roku odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście Piastowie”. Miała ona na celu przedstawienie głównych założeń projektu, przewidziany wpływ na środowisko i życie społeczności lokalnej, informacji o planach inwestycyjnych, pokazanie roli, znaczenia i korzyści płynących z partnerstwa zawartego w ramach projektu oraz współpracy dwustronnej z partnerem z Norwegii. Podczas wydarzenia przedstawiono przykłady przeciwdziałania suszy i powodziom oraz zagospodarowania wód opadowych w Norwegii. Omówiono również sposoby wykorzystania błękitno – zielonej infrastruktury w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, zagadnienia zw. z retencjonowaniem wód opadowych i dostosowaniem roślin do zmieniających się warunków klimatycznych. Odbył się również wykład dot. zielonych dachów jako narzędzia mitygacji i adaptacji do zmianami klimatu i ogrodów wertykalnych jako nowatorskiego narzędzia mitygacji i walki ze zmianami klimatu. Na stronie internetowej oraz poniżej dostępne są prezentacje z ww. wydarzenia. Zapraszamy również do obejrzenia transmisji konferencji dostępnej na kanale YT Miasto Piastów (cz. I i cz. II) oraz poniżej.
Wizyta szkoleniowa w Norwegii
W wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez norweskiego partnera projektu, który odbył wrześniu 2022 r. uczestniczyły osoby reprezentujące Miasto Piastów oraz Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" (polskiego partnera projektu). Uczestniczkom i uczestnikom wyjazdu szkolenie dostarczyło wiedzy i inspiracji w zakresie planowania i projektowania błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) oraz proekologicznych rozwiązań stosowanych w środowisku miejskim. Odbyły się także wizyty studyjne na terenie projektów skandynawskich. Zlokalizowane w Kopenhadze, Malmö oraz Oslo obiekty stanowią przykłady inwestycji w zakresie innowacji, których wspólnym elementem są usługi ekosystemowe i wdrożenia w miastach rozwiązań z zakresu BZI. Poznaj przykłady dobrych praktyk we wspomnianych projektach.
Warsztaty
W ramach projektu w maju 2023 roku PSDZ przeprowadziło bezpłatne warsztaty skierowane do różnych grup społecznych. Adresatami jednego z nich byli przedstawiciele i przedstawicielki urzędów i instytucji, władz samorządowych, aktywiści i aktywistki, architekci i architektki krajobrazu, planiści i planistki, osoby zarządzające terenami zieleni w skali lokalnej, kadra nauczycielska. Drugi warsztat skierowany był do uczniów i uczennic piastowskich szkół. Zaplanowano 3 bloki tematyczne: "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", "Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych" i "Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury/designing green and blue infrastructure".
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wideo dostęnym poniżej i na kanale YT Miasta Piastów:
- warsztat 1 pt. „Zielono–niebieska infrastruktura jako narzędzie miasta”;
- warsztat 2 pt. „Zielono–niebieska infrastruktura jako narzędzie miasta " .
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
Materiały
Warsztat nr 1 pt. „ZIELONO – NIEBIESKA INFRASTRUKTURA JAKO NARZĘDZIE MIASTA"Warsztat nr 2 pt. „ZIELONO – NIEBIESKA INFRASTRUKTURA JAKO NARZĘDZIE MIASTA"
Projekt MF EOG Miasto Piastów - Zielone-dachy-jako-narzedzie-mitygacji-i-adaptacji-do-zmianami-klimatu-Justyna-Rubaszek
Zielone-dachy-jako-narzedzie-mitygacji-i-adaptacji-do-zmianami-klimatu-Justyna-Rubaszek.pdf 4.46MB Projekt MF EOG Miasto Piastów - Wykorzystanie-blekitno-–-zielonej-infrastruktury-w-procesach-mitygacji-i-adaptacji-do-zmian-klimatu-Ewa-Walter
Wykorzystanie-blekitno-–-zielonej-infrastruktury-w-procesach-mitygacji-i-adaptacji-do-zmian-klimatu-Ewa-Walter.pdf 3.75MB Projekt MF EOG Miasto Piastów Retencjonowanie-wod-opadowych-poprzez-rozwiazania-z-zakresu-zielono-niebieskiej-infrastruktury-Ewa-Burszta-Adamiak
Retencjonowanie-wod-opadowych-poprzez-rozwiazania-z-zakresu-zielono-niebieskiej-infrastruktury-Ewa-Burszta-Adamiak.pdf 8.96MB Projekt MF EOG Miasto Piastów - Ogrody-wertykalne-jako-nowatorskie-narzedzie-mitygacji-i-walki-ze-zmianami-klimatu-Daniel-Skarzynski
Ogrody-wertykalne-jako-nowatorskie-narzedzie-mitygacji-i-walki-ze-zmianami-klimatu-Daniel-Skarzynski.pdf 41.43MB Projekt MF EOG Miasto Piastów - Norweskie-przyklady-zagospodarowania-wod-opadowych-Goncalo-Liberato
Norweskie-przyklady-zagospodarowania-wod-opadowych-Goncalo-Liberato.pdf 7.17MB Projekt MF EOG Piastów - Norweskie-przyklady-przeciwdzialania-suszy-i-powodziom-David-Vernon-Brasfield
Norweskie-przyklady-przeciwdzialania-suszy-i-powodziom-David-Vernon-Brasfield.pdf 16.78MB Projekt MF EOG Piastów - Dostosowanie roslin do zmieniajacych się warunkow klimatycznych K.Wroblewska
Dostosowanie-roslin-do-zmieniajacych-sie-warunkow-klimatycznych-Katarzyna-Wroblewska.pdf 11.10MB