W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna na Islandię (geotermia)

28.10.2019

Geotermia ciepło sysemowe

Wizyta studyjna na Islandię odbyła się w dniach 22-26 października 2019 roku. Jej celem była wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania energii geotermalnej i ciepłownictwa sieciowego w Polsce i na Islandii.

Została ona  zrealizowana ze środków z Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG/NMF Wzięli w niej udział przedstawiciele  następujących instytucji :

  • Ministerstwa Środowiska;
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Gminy Szaflary;
  • Geotermii Mazowieckiej;
  • Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN);
  • Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A;
  • Izba Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie;
  • Katedry Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wizyta obejmowała udział uczestników w dwóch wydarzeniach:

  • wydarzeniu typu match-making (23.10.2019), mającym na celu ułatwienie nawiązywanie partnerstw i możliwości współpracy pomiędzy podmiotami polskimi i islandzkimi, dot. projektów geotermalnych finansowanych z funduszy EOG zarówno w naborze Funduszu Współpracy Dwustronnej (FWD), jak i naborach o charakterze inwestycyjnym w zakresie Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu MF EOG i NMF,
  • międzynarodowej konferencji dotyczącej ciepłownictwa sieciowego, pochodzącego z energii geotermalnej. Konferencja odbywała się w trzech panelach programowo-zagadnieniowych : „Podążając  w kierunku społeczeństwa nisko karbonowego”, „Zarządzanie i technologie” oraz „Granty EOG”.

Wizyta studyjna przyczyniła się zarówno do nawiązania ważnych kontaktów, jak i nabycia nowej wiedzy z dziedziny energii geotermalnej oraz ciepłownictwa sieciowego. Posłużyła wymianie doświadczeń pomiędzy Polską a Islandią w zakresie energii geotermalnej, wskazała także  na możliwość aplikowanie o granty MF EOG w dziedzinie geotermii w partnerstwie z podmiotami islandzkimi. Wizyta okazała się sukcesem  dla strony polskiej, która miała okazję przedstawić potencjał geotermalny w Polsce, a także wymienić się wiedzą i dobrymi praktykami ze stroną islandzką. Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowej Agencji ds. Energii Islandii (OS).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}