Wizyta studyjna w Islandii - transformacja energetyczna, wodór i CCS
29.12.2022
Wymiana doświadczeń w zakresie transformacji energetycznej, wykorzystania wodoru i CCS
25 i 26 października 2022 r. delegacja z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej brali udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Krajową Agencję ds. Energii Islandii. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z celem, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej.
W wydarzeniu uczestniczyli też przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Krajowego Urzędu ds. Energii, a także Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) oraz Norweskiego Instytutu Technologii Energetycznych (IFE) a także Ambasador RP w Islandii Pan Gerard Pokruszyński.
Uczestnicy mieli okazję zwiedzić elektrociepłownię geotermalną Hellisheiði -największą elektrownię geotermalną w Islandii, która jako jedyna na wyspie, wyposażona jest w instalację do elektrolizy (służącą do produkcji ekologicznego wodoru) oraz Svartsengi (trzecia pod względem ilości produkowanej energii i ciepła elektrownia geotermalna w Islandii). Dzięki takim inwestycjom, Islandia już teraz dostarcza 99% energii elektrycznej oraz ciepła ze źródeł zeroemisyjnych. Mimo to Islandia kontynuuje wysiłki aby ograniczyć użycie paliw kopalnych w sektorze transportowym, w tym poprzez rozwój technologii produkcji wodoru i innych paliw o zerowej emisji, a także wychwytywanie i składowanie CO2. Dzięki wyjątkowym warunkom geotermalnym, Islandia jest obecnie jednym z najbogatszych krajów Starego Kontynentu pod względem PKB per capita.
Wizyta studyjna pozwoliła na wymianę doświadczeń oraz zaowocowała nawiązaniem cennych kontaktów pomiędzy Polską, Islandią i Norwegią.
Zobacz inne projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu:
Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy Norweskich i EOG w Europie:
Więcej o Funduszach norweskich i EOG: