W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca dla lęgowych i migrujących ptaków na Obszarach Specjalnej Ochrony (SPA) Sieci Natura2000, na obszarach ASCI sieci Emerald Network oraz na obszarach IBA w Polsce, w Norwegii i w Islandii

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 100%, w naborze wniosków konkursowych, ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Beneficjentem projektu jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Całkowity szacowany koszt projektu 44 015,35 zł.

Celem projektu jest stworzenie międzynarodowego partnerstwa, w skład którego wejdą organizacje z Polski, Norwegii i Islandii, które pozwoli na transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami należącymi do Wschodnio-Atlantyckiego Szlaku Migracji (East Atlantic Flyway, dalej: EAF), z uwzględnieniem legislacyjnych i instytucjonalnych różnic.

Potrzeba ta wynika z faktu, iż aktualne tendencje populacyjne wielu gatunków ptaków lęgowych Północnej Europy (migrujących do krajów Zachodniej Europy oraz Afryki poprzez tzw. Wschodnio-Atlantycki Szlak Migracji, tj. np. kulik wielki, rycyk, biegus krzywodzioby, kszyk albo łabędź czarnodzioby), są negatywne oraz malejące. Oznacza to, że liczebność populacji owych gatunków ciągle się zmniejsza, a związane z nimi prognozy na najbliższe lata nie wskazują, by ten trend miał ulec zmianie.

Ptaki w trakcie migracji przecinają granice państw, więc ochrona takich gatunków z definicji wymaga międzynarodowej koordynacji wysiłków.

Wynikiem realizacji projektu było opracowanie wspólnych metodologicznych podejść do zarządzania i monitoringu obszarów specjalnej ochrony ptaków (SPA/ASCI/IBA - w zależności od regionu sieci ochrony), które mogą znaleźć zastosowanie w innych krajach EAF, w tym poza Europą.

 

Partnerstwo

Projekt realizowany był w partnerstwie z islandzkim Fuglavernd 2020 oraz norweskim Norwegian Ornithological Society.

Termin realizacji projektu od 12 maja 2021 do 31 grudnia 2022 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia działań na stronie internetowej Beneficjenta.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}