W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasada równości kobiet i mężczyzn

18.03.2024

Zasada równości kobiet i mężczyzn jest jedną z naczelnych i podstawowych zasad horyzontalnych w Unii Europejskiej, określonych w art. 9 rozporządzenia ogólnego. Do stosowania jej zobligowani są wszyscy beneficjenci, którzy realizują jakikolwiek projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, w tym z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Na środku w górnej części jest logotyp programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod nim na jasnofioletowym tle napis: „Zasada równości kobiet i mężczyzn”.
W lewej części planszy jest zdjęcie młodej kobiety - inżyniera w żółtym kasku, z rozpuszczonymi długimi włosami. W prawej części – młodego mężczyznę - kierownika budowy w niebieskim kasku, w okularach, z jasną brodą, który trzyma projekt architektoniczny – rzut budynku.

Celem zasady równości kobiet i mężczyzn jest osiągnięcie stanu, w którym kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną poprzez zapewnienie im:
- równych praw i obowiązków
- równego dostępu do zasobów (środków finansowych, szans rozwoju). 

Zasada ta ma gwarantować możliwość wyboru drogi życiowej bez ograniczeń, które wynikają ze stereotypów płci.

W praktyce oznacza to, że każdy beneficjent powinien w ramach realizowanego przez siebie projektu dofinansowanego ze środków europejskich wdrożyć działania, które wpłyną na:
- wyrównanie szans płci będącej w gorszym położeniu (o ile takie nierówności zostały zdiagnozowane w projekcie)
oraz
- stworzenie takich mechanizmów, aby na żadnym etapie wdrażania projektu nie dochodziło do dyskryminacji i wykluczenia ze względu na płeć.

Aby wzmocnić realizację zasady równości kobiet i mężczyzn na poziomie europejskim, Komisja Europejska przygotowała dokument „Unia równości: Strategia na rzecz równouprawnienia płci 2020-2025”. Wskazuje on najważniejsze kierunki działań w zakresie wyrównywania sytuacji kobiet i mężczyzn. Należą do nich: wolność od przemocy i stereotypów, możliwość rozwoju gospodarczego opartego na równouprawnieniu, osiągnięcie równowagi płci w procesach decyzyjnych i wzmacnianie pozycji kobiet na świecie, uwzględnienie aspektu płci w strategiach UE, finansowanie działań na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn.

Przypominamy, że wszyscy beneficjenci są także zobowiązani do stosowania zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo, projekty dofinansowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) na każdym etapie realizacji muszą być zgodne z:

  • Kartą Praw Podstawowych (KPP),
  • Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).

Szczegółowe informacje na temat obowiązujących w programie FEPW dokumentów znajdziesz na stronie:

https://www.gov.pl/web/klimat/zapoznaj-sie-z-prawem-i-obowiazujacymi-dokumentami3

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

 

{"register":{"columns":[]}}