W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasada równości szans i niedyskryminacji w FEPW

26.04.2024

Wszystkie instytucje i beneficjenci, którzy wdrażają programy współfinansowane ze środków unijnych, w tym Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, mają obowiązek przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych.

Zasada równości szans i dyskryminacji

Należy do nich:

  • zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz
  • zasada równości kobiet i mężczyzn.

Oznacza to, że w całym procesie przygotowywania i wdrażania projektu beneficjenci muszą podjąć działania, które umożliwią wszystkim osobom sprawiedliwe, pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia na jednakowych zasadach.

Bez względu na:

• płeć,
• wiek,
• niepełnosprawność,
• rasę lub pochodzenie etniczne,
• orientację seksualną
• wyznawaną religię lub światopogląd.

Również wszystkie produkty projektów (np. zasoby cyfrowe, środki transportu, infrastruktura, a także usługi), które starają się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich, muszą być dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

 

W trakcie wyboru projektów oceniany jest potencjalny wpływ działań oraz ich efektów na sytuację osób z niepełnosprawnościami lub innych osób o cechach, które mogą stanowić przesłanki dyskryminacji.

Nawet jeśli projekty nie zakładają bezpośredniej pomocy osobom o różnych potrzebach funkcjonalnych, to często ich efekty będą służyć osobom z niepełnosprawnościami. Dlatego w przypadku takich inwestycji potencjalni beneficjenci powinni uwzględnić uniwersalne projektowanie, a jeśli to niemożliwe – racjonalne usprawnienia.

 

Narzędziem do monitorowania realizacji obu zasad horyzontalnych na poziomie projektu jest wniosek o płatność. Beneficjent wykazuje i opisuje w nim, które z działań zaplanowanych we wniosku o dofinansowanie projektu zostało już zrealizowane oraz w jaki sposób jego realizacja wpłynęła na sytuację osób z niepełnosprawnościami, równość kobiet i mężczyzn lub innych grup wskazanych we wniosku o dofinansowanie projektu. Dotyczy to sytuacji, gdy opisywany we wniosku o płatność projektu postęp rzeczowy i rozliczane w nim wydatki dotyczą działań, przy realizacji których powinny być stosowane ww. zasady – zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązujących w FEPW zasad równościowych? Zajrzyj na stronę: https://www.fepw.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/zasady-rownosciowe/

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE #FEPW

{"register":{"columns":[]}}