Czujka tlenku węgla uratowała życie 7 osób
Czujka tlenku węgla uratowała życie 7 osób.
Był 15 października 2024 roku, godzina 5.30 gdy zamontowana w pomieszczeniu czujka tlenku węgla zaczęła sygnalizować świetlnie obecność czadu. Pomiar wynosił 34 ppm. i rósł.
W pomieszczeniu było również czuć zapach dymu. Zaniepokojona kobieta dzwoni na numer alarmowy 112 prosząc o interwencję, boi się o swoją trzyosobową rodzinę. Dyspozytor Centrum Powiadamiania Ratowniczego prowadząc wywiad upewnia się czy kobieta otworzyła okna i czy wietrzy pomieszczenia. Po uzyskaniu twierdzącej odpowiedzi przekazuje informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Płocku, które dysponuje na miejsce dwa zastępy straży pożarnej. Przybyli na miejsce strażacy przy pomocy czujnika wielogazowego potwierdzają obecność w powietrzu tlenku węgla. Stężenie tego groźnego zabójcy wynosi już 320 ppm. Kierujący działaniami zarządza ewakuację wszystkich osób w budynku. Otwierając drzwi do kolejnego mieszkania strażacy napotykają silne zadymienie, a miernik wskazuje 600 ppm. Budzą śpiących w mieszkaniu czterech domowników ewakuując ich z mieszkania. Ewakuowane są również dwa psy. Źródłem dymu i występowania tlenku węgla okazał się wadliwie działający piec na paliwo stałe zlokalizowany w kotłowni. Żadna z osób nie została hospitalizowana.
Kolejny raz dzięki czujce tlenku węgla uratowane zostało życie, tym razem siedmiu osób.
Państwowa Straż Pożarna od wielu lat prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Rozpoczęcie sezonu grzewczego, który właśnie rusza to ostatni moment aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Wzrasta bowiem ryzyko pożarów i zatruć czadem- nazywanym nie bez kozery cichym zabójcą, który nie ma smaku ani zapachu. Instalowanie czujek tlenku węgla w pomieszczeniach gdzie montowane są piece i podgrzewacze gazowe, kominki oraz piece na paliwo stałe ratuje nasze zdrowie i życie. Nie można też zapominać o poddawaniu tych urządzeń systematycznym przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, dbając o właściwą wentylację pomieszczeń. Czujkę tlenku węgla montuj zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu.
Przestrzeganie przepisów i montowanie czujek tlenku węgla oraz dymu może uratować życie Twoje i Twoich bliskich.
Opracował: mł. bryg. Edward Mysera