W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działania informacyjno-promocyjne POPŻ 2014-2020


Reportaże KOWR: efekty wdrażania Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

 

Działania w 2018 roku

Spotkania wojewódzkie

W ramach realizacji działań informacyjno-promocyjnych w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w listopadzie br. zorganizował cykl 16 spotkań wojewódzkich obejmujących briefingi prasowe i seminaria. Celem spotkań było podsumowanie realizacji Podprogramu 2017, planowana realizacja Podprogramu 2018 oraz stworzenie przestrzeni do dyskusji jednostkom realizującym POPŻ w temacie m.in. doświadczeń i dobrych praktyk w POPŻ oraz działań w przyszłych Podprogramach. 

W spotkaniach uczestniczyło około 800 osób w całej Polsce z różnych instytucji zaangażowanych w realizację programu (m.in. MRPiPS, KOWR, organizacje partnerskie ogólnopolskie, regionalne i lokalne, ośrodki pomocy społecznej) oraz media lokalne. Zorganizowane seminaria stanowiły swojego rodzaju fora dyskusyjne do wymiany m.in. doświadczeń i dobrych praktyk w ramach realizacji programu, pojawiających się problemów i sposobów ich rozwiązania (np. występowanie tzw. białych plam) oraz wyzwań w realizacji kolejnego Podprogramu i działań po 2020 roku. Należy również odnotować, że w trakcie spotkań podkreślano ważną rolę KOWR w realizacji POPŻ, w tym m.in. w kontekście podjętych działań, których efektem jest dostarczanie żywności o bardzo dobrej jakości i walorach smakowych.

W wyniku przeprowadzonych briefingów prasowych w przestrzeni medialnej pojawiło się kilkadziesiąt informacji, w tym artykuły prasowe oraz informacje w radio i w telewizji.

Reportaże

KOWR w ramach działań informacyjno-promocyjnych zlecił realizację i emisję 4 reportaży dotyczących realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. 

Celem Reportaży jest zwiększenie wiedzy o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 oraz stworzenie pozytywnego wizerunku tego Programu wśród jego beneficjentów, gmin dotąd nieuczestniczących w jego realizacji oraz ogółu społeczeństwa polskiego.

Każdy z reportaży przedstawia realizację POPŻ przez jedną z Organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym (OPO), tj. Federację Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz przez Polski Czerwony Krzyż.

Przedstawiciele OPO zaprezentowali działania swojej OPO, w tym doświadczenia w realizacji dystrybucji żywności i działań towarzyszących.

Reportaże przybliżyły społeczeństwu realizację POPŻ w praktyce, m.in. poprzez relacje osób bezpośrednio zaangażowanych w dystrybucję żywności i realizację działań towarzyszących, jak i osób korzystających z Programu.

Miłego oglądania!

Materiały dostępne w sekcji Wideo

 

Działania w 2017 roku

Paczka żywności i możliwośći

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to program operacyjny mający na celu ograniczenie skali ubóstwa poprzez wspieranie systemów krajowych świadczących pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Jest realizowany w dwóch kluczowych obszarach: zakup oraz dystrybucja żywności wśród osób najbardziej potrzebujących i działania towarzyszące mające na celu włączenie ich do społeczeństwa, wzmacnianie samodzielności oraz kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

W ramach Programu najubożsi otrzymują nieodpłatnie paczki z żywnością i posiłki.

Beneficjentami są osoby i rodziny o niskich dochodach miesięcznych, nie przekraczających 1268 zł dla osoby samotnej i 1028 zł dla osoby w rodzinie i jednocześnie spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, tj. znajdujące się w trudnej sytuacji wynikającej np. z ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długiej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, alkoholizmu, narkomanii, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego (zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych) poszkodowania w wyniku zdarzeń losowych (pożar, powódź, klęska żywiołowa) czy trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego W Polsce pomocą w ramach POPŻ objęto grupę ponad 1,3 mln osób.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 to nie tylko dystrybucja artykułów spożywczych, lecz także konkretne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnym położeniu życiowym i materialnym, które ma pomóc im wyjść z ubóstwa i powrócić do społeczeństwa. Służą temu warsztaty m.in. kulinarne, dietetyczne, zarządzania budżetem domowym i dotyczące niemarnowania żywności.  Chociaż paleta tych działań jest zróżnicowana, to okazuje się, że zainteresowanie tą formą pomocy jest niższe niż korzystanie z pomocy żywnościowej. W grudniu 2017 r. prowadziliśmy kampanię telewizyjną skierowaną do osób korzystających z POPŻ oraz kwalifikujących się do otrzymania pomocy. Głównym przekazem kampanii jest poinformowanie o Programie oraz zachęcenie osób do uczestnictwa w działaniach towarzyszących organizowanych przez organizacje partnerskie uczestniczące w POPŻ. „Paczka żywności i możliwości” to 16 wyjątkowych filmowych przepisów na tanie i proste, a jednocześnie pyszne potrawy z wykorzystaniem produktów żywnościowych otrzymywanych w ramach POPŻ - Podprogram 2017. Filmy obecnie można obejrzeć na stronie internetowej KOWR. Dodatkowo przygotowaliśmy broszurę edukacyjno-kulinarną, która oprócz przydatnych informacji dotyczących niemarnowania żywności, budżetowania i ekonomii gospodarstwa domowego oraz dietetyki, zawiera wybrane przepisy z filmów „Paczka żywności i możliwości”.

Wszystkie przepisy i potrawy przygotowała Pani Anna Klajmon.

 

Materiały

Broszura "Paczka żywności i możliwośći"
broszura​_paczka​_zyw​_11.pdf 3.85MB

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}