Ostateczność decyzji wydanych z zastosowaniem przepisów art. 127 §1a Kpa
Ostateczność decyzji administracyjnej dotyczącej wyrażenia zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) wydanej z zastosowaniem przepisów art. 127 §1a Kpa – wynika wprost z przepisów prawa i odnosi się do tych decyzji, które wydane zostały na podstawie wniosków złożonych po 11 maja 2023 r., gdzie organ odstąpił od uzasadnienia decyzji z powodu uwzględnienia w całości żądania strony.
Zgodnie z art. 127 § 1a Kpa decyzja wydana w pierwszej instancji, od której uzasadnienia organ odstąpił z powodu uwzględnienia w całości żądania strony, jest ostateczna.
Od przedmiotowej decyzji stronie przysługuje skarga składana za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.
W obecnym stanie prawnym, w takich przypadkach, strona - otrzymując decyzję zgodną ze swoim żądaniem - w celu uzyskania przez nią przymiotu ostateczności, nie jest zmuszona czekać na upływ terminu na wniesienie od niej odwołania ani też podejmować dodatkowych czynności polegających na skutecznym złożeniu oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
O fakcie, że decyzja jest ostateczna oraz o przysługujących jej prawach strona zostaje poinformowana w pouczeniu będącym częścią tej decyzji.
Organ jest zobowiązany skompletować wszystkie dowody potwierdzające doręczenie decyzji stronom postępowania.
Potwierdzeniem doręczenia jest:
- w przypadku odbioru osobistego - podpis osoby odbierającej decyzję,
- w przypadku doręczenia przez pocztę - zwrotne potwierdzenie odbioru podpisane przez stronę.
Zaskarżenie decyzji organu pierwszej instancji
Stronie postępowania przysługuje prawo zaskarżenia decyzji administracyjnej Dyrektora Generalnego KOWR dotyczącej wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) wydanej z zastosowaniem przepisów art. 127 §1a Kpa – tj. takiej decyzji, która wydana została na podstawie wniosku złożonego po 11 maja 2023 r. oraz w odniesieniu do której organ odstąpił od jej uzasadnienia z powodu uwzględnienia w całości żądania strony.
Od przedmiotowej decyzji stronie przysługuje skarga składana (w dwóch egzemplarzach) za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji (z podaniem numeru i daty tej decyzji), oznaczenie organu, którego działania skarga dotyczy oraz określenie naruszenia prawa.
W przypadku wniesienia takiej skargi - od skargi należy uiścić wpis stały w kwocie 200,00 zł. Przy uiszczaniu wpisu - zarówno gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego, jak i na rachunek bankowy tego sądu - należy wskazać m.in. tytuł wpłaty, rodzaj pisma, od którego wpis jest uiszczany.
Strona może zwrócić się do sądu z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Wniosek składa się na urzędowym formularzu, które udostępnione są nieodpłatnie w budynkach Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Wzory urzędowych formularzy udostępnione są ponadto w Biuletynie Informacji Publicznej Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Jeżeli wniosek o przyznanie prawa pomocy nie został złożony przez stronę na urzędowym formularzu, Sąd przesyła stronie formularz w celu jego wypełnienia.