Zgody na zbycie nieruchomości
UWAGA!
Z dniem 1 września 2024 roku wnioski o wyrażenie zgody na wcześniejsze zbycie nieruchomości lub oddanie jej w posiadanie innym podmiotom (tj. zgody, o której mowa w art. 2b ust. 3 ustawy) dotyczące powierzchni poniżej 1 ha powinny być kierowane do oddziałów terenowych KOWR, właściwych ze względu na położenie nieruchomości będącej przedmiotem wniosku.
Ograniczenia w zbywaniu nieruchomości oraz oddawaniu ich w posiadanie innym podmiotom - przez okres 5 lat od dnia nabycia
Przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego – poza wyjątkami tam określonymi - nakładają na nabywcę nieruchomości rolnej nabytej pod rządami tej ustawy m.in. określone ograniczenia.
Przepisy ustawy w powyższym zakresie stosuje się odpowiednio także do nabywcy udziału we współwłasności nieruchomości rolnej oraz do nabywcy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości rolnej (albo udziału w użytkowaniu wieczystym takiej nieruchomości).
Zgodnie z art. 2b ust. 1 ustawy, nabywca nieruchomości rolnej obowiązany jest prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo rolne osobiście. W okresie tym, co do zasady, nabyta nieruchomość (a także każda wydzielona jej część) nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom (art. 2b ust. 2 ustawy).
Stosownie natomiast do przepisów art. 2b ust. 3 ustawy, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej (czyli aktualnego właściciela), wyraża zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności, o których mowa w ust. 2, przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej (tj. wnioskodawcy) lub interesem publicznym.
Uwaga!
Zgoda, o której mowa powyżej ważna jest rok od dnia, w którym decyzja ją wyrażająca stała się ostateczna.
Co do zasady, wskazane wyżej ograniczenie w «zbywaniu» nieruchomości w okresie 5 lat od dnia jej nabycia - należy rozumieć jako brak swobody w dokonywaniu w tym czasie czynności prawnych, na podstawie których nastąpić miałoby przeniesienie własności nieruchomości rolnej (np. zawarcie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, wniesienia aportem do spółki itp.). Wspomniane ograniczenie dotyczy także przypadków, w których do przeniesienia własności nieruchomości nabytej pod rządami tej ustawy miałoby dojść również w następstwie: orzeczenia sądu albo organu administracji publicznej, a także innego zdarzenia prawnego.
Przez ograniczenie w «oddawaniu nieruchomości w posiadanie innym podmiotom» przez okres 5 lat od dnia jej nabycia – należy rozumieć zakaz przekazywania takiej nieruchomości do faktycznego władania innym osobom na podstawie jakichkolwiek tytułów (np. w dzierżawę, użyczenie, do użytkowania).
Ograniczeniom wskazanym w art. 2b ust. 2 ustawy podlegają określeni nabywcy nieruchomości rolnych, którzy nabyli te nieruchomości pod rządami tej ustawy, a od dnia tego nabycia nie upłynęło jeszcze 5 lat.
Wprowadzając powyższe ograniczenia ustawodawca jednocześnie określił zamknięty katalog wyjątków w tym zakresie. Ustawowe wyjątki określone zostały w art. 2b ust. 4 ustawy. Więcej informacji w tym zakresie znajduje się w zakładce: Obowiązki nabywcy nieruchomości rolnej.