Walka z czadem trwa
05.01.2025
W niedziele około godziny 13:30 jaworscy strażacy podejmowali interwencję w jednym z mieszkań przy ul. Poniatowskiego w Jaworze. Z tego mieszkania kilkadziesiąt minut wcześniej zespół pogotowia ratunkowego zabrał starszą kobietę do szpitala z uwagi na to że urządzenia medyczne wykazały u niej obecność tlenku węgla we krwi.
Po przybyciu na miejsce ratownicy sprawdzili mieszkanie, w którym znajdował się piec kaflowy. Choć tlenku węgla nie wykryto, strażacy nie zbagatelizowali tej informacji.
Strażacy i ratownicy medyczni z Jawora po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji podjęli decyzję o poszerzeniu działań i ustalenia źródła emisji CO. Dalsze dochodzenie doprowadziło ich do miejscowości Targoszyn, skąd poszkodowana kobieta wcześniej przyjechała.
Tam, w jednym z mieszkań, strażacy wykryli obecność tlenku węgla, a źródłem jego emisji mógł być wadliwy przewód kominowy.
Tlenek węgla potocznie zwany czadem to gaz bezbarwny i bezwonny, dlatego tak łatwo może stać się przyczyną tragedii. Na szczęście tym razem determinacja strażaków i współpraca z ratownikami medycznymi pozwoliły zapobiec najgorszemu.
Przypominamy:
• Regularnie sprawdzaj przewody kominowe i wentylacyjne oraz stan urządzeń grzewczych.
• Zainstaluj czujki tlenku węgla w każdym pomieszczeniu, gdzie znajduje się źródło spalania paliwa stałego (np. piec kaflowy, kuchnia węglowa).
• Montaż czujki CO ma kluczowe znaczenie – upewnij się, że znajduje się na odpowiedniej wysokości i w odpowiednim miejscu.
• W przypadku złego samopoczucia, bólów głowy czy nudności – nie bagatelizuj objawów i natychmiast wezwij pomoc.
Czujka tlenku węgla kosztuje kilkadziesiąt złotych - to mała inwestycja w wielkie bezpieczeństwo.
foto: str. Kacper Szkaradek
mł. bryg. Łukasz Starowicz