UCZCILI 103 ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
27.12.2021
W dniu 27.12.2021 r. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie uczestniczyli w obchodach 103 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Podczas uroczystości upamiętniających 103 rocznicę Powstania Wilekoposlkego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pozarnej w Kęnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację w Kępnie.
Udział strażaków w Powstaniu Wielkopolskim
W trakcie powstania strażacy rozbrajali niemieckie garnizony, posterunki oraz żołnierzy niemieckich na ulicach. Zakładali oddziały milicji obywatelskiej i straży ludowych lub do nich wstępowali. Wielu z nich stało się żołnierzami Wojska Polskiego i przystąpiło do powstania.
Ze względu na dużą liczbę strażaków niemieckich, w niektórych jednostkach dochodziło do podziałów i napięć. Niekiedy powodowały one usunięcie strażaków niemieckich na stałe ze straży pożarnej, jak np. stało się we Wrześni.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas pierwszego walnego zebrania strażaków przywrócono język polski. W następnych dniach uchwalono zniesienie napisów niemieckich na hełmach oraz pozostałych oznak władzy pruskiej.
Przed obchodami 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej, przypadającymi na 1918 r., rozwieszono na terenie miasta afisze wyłącznie w języku polskim, a wówczas niemieccy strażacy pod groźbą rezygnacji z członkostwa w straży, zażądali umieszczenia obok przekładów w języku niemieckim. Wówczas Polacy odebrali im umundurowanie i ekwipunek, a następnie usunęli z jednostki.
W Grodzisku Wielkopolskim zaś, w ciągu dwóch lat po zakończeniu powstania, do Niemiec wyjechało kilkuset mieszkańców, wśród nich wielu doświadczonych działaczy Ochotniczej Straży Pożarnej pochodzenia niemieckiego. W związku z tym w jednostce nie było już żadnej rywalizacji, została ona praktycznie zorganizowana na nowo.
Materiały
Powstanie WielkopolskiePowstanie_Wielkopolskie.pdf 1.04MB