W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

04.12.2020

Grafika przedstawiająca informacje nt. czadu. Od góry przedstawione są następujące informacje: 1. Co czwarty Polak myśli , że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. 2. W jaki sposób czad oszukuje nasze zmysły. Na górze czerwony napis "CZAD OSZUKUJE ZMYSŁY", poniżej piktogramy przedstawiające zmysły: oko, ucho i nos człowieka. Piktogramy zaznaczone czerwonym dużym przekreśleniem w kształcie litery X częściowo nachodzące na piktogram. Pod piktogramami napisy o treści: "nie widać", "nie słychać", "nie czuć". 3. Najczęstsze miejsca powstawania czadu : grafiki przedstawiające: kominek, piec gazowy typu "junkers:, zaklejona kratkę wentylacyjną, uszczelnione nawiewniki w oknach.
Na samym dole logo akcji oraz logotypy instytucji patronujących akcji: PSP, ARiMR, KRUS.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.
W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.
Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Więcej o kampanii przeczytasz tutaj :
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021

Opracowanie: KG PSP

{"register":{"columns":[]}}