W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pożary w sezonie grzewczym

10.12.2021

Na zdjęciu widać prawą stronę niskiego budynku. Do dachu przystawiona drabina sięgająca do komina. Jeden ze strażaków przy kominie siedzi na odsłoniętej konstrukcji dachu, jeden leży przy kominie na przystawionej pod dużym kątem drabinie, kolejny nieco niżej. Po prawej na dole u stóp drabiny stoją kolejni strażacy. Po lewej stronie przed otwartymi drzwiami do budynku stoją trzej strażacy z aparatami powietrznymi na plecach gotowi do wejścia do budynku.

W rozpoczętym już na dobre sezonie grzewczym 2021/2022 odnotowujemy wciąż kolejne przypadki zdarzeń z tym związanych. O ile do końca października nie było takich zdarzeń, to w listopadzie odnotowano już pięć pożarów sadzy w kominach oraz trzy przypadki potwierdzenia obecności tlenku węgla w mieszkaniach. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci podtrute tlenkiem węgla zostały zabrane do szpitala. W listopadzie powstały również  dwa pożary, do których doszło z powodu składowania materiałów palnych zbyt blisko pieców. W jednym z tych pożarów - lokator mieszkania został zabrany do szpitala, natomiast w drugim - powstałym w budynku wielorodzinnym, konieczna była ewakuacja ponad dwudziestu osób, w tym dzieci, co w warunkach zimowych powoduje dodatkowe komplikacje dla ratowników i dyskomfort dla ewakuowanych.

W pierwszej dekadzie grudnia doszło już do dwóch pożarów sadzy w kominie, a kolejny - trzeci pożar powstał od nieprawidłowo zaizolowanego metalowego przewodu kominowego. Nadmiernie rozgrzany komin spowodował zapalenie się drewnianej podbitki stropu i zadymienie w pomieszczeniach, które na szczęście zostało szybko zauważone.    

Strażacy sprawdzali również mieszkanie, w którym w łazience z zamontowanym w niej piecykiem gazowym zadziałała czujka tlenku węgla. Zagrożenia, po przybyciu zastępów straży co prawda nie potwierdzono, jednak nie wyklucza to sytuacji, że czad mógł się wcześniej pojawić w atmosferze mieszkania. 

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń ogrzewczych - w szczególności  na paliwo stałe - odpowiednio częste czyszczenie przewodów kominowych. Przypominamy również, że czujki tlenku węgal lub dymowe, mają określony czas użytkowania, a po jego upływie nie ma gwarancji, że zadziałają prawidłowo i powinno się je wymienić.

Ponadto apelujemy o instalowanie czujek tlenku węgla, w szczególności w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania - piecyki gazowe typu "Junkers". To w porównaniu do ewentualnych konsekwencji bardzo niewielki wydatek, a i pomysł na praktyczny prezent świąteczny.

 

Oprac. mł. bryg. Lucjan Lubaszka, zdjęcia KP PSP Krapkowice, OSP Gogolin

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}