Statystyczne podsumowanie 2021 roku w działaniach PSP i OSP na terenie powiatu krapkowickiego
04.01.2022
W 2021 roku strażacy powiatu krapkowickiego wyjeżdżali do 747 zdarzeń, w tym 201 pożarów, 500 miejscowych zagrożeń i 46 alarmów fałszywych. Było to o 54 interwencji mniej niż w roku 2020, kiedy to odnotowano 801 zdarzeń, w tym 191 pożarów, 559 miejscowych zagrożeń oraz 51 alarmów fałszywych.
W grupie pożarów najwięcej interwencji dotyczyło:
- 59 obiektów mieszkalnych,
- 53 upraw,
- 18 środków transportu,
- 4 lasów,
- 11 obiektów produkcyjnych,
- 2 obiektów użyteczności publicznej.
W wyniku pożarów życie straciła 1 osoba. Obrażenia odniosło 5 osób.
Ponadto strażacy odnotowali interwencje związane z miejscowymi zagrożeniami:
- 14 zdarzeń w związku z emisją tlenku węgla, w których 11 osób, w tym 6 dzieci uległo podtruciu,
- 111 przy zdarzeniach drogowych, w których 5 osób poniosło śmierć, a 40 osób zostało rannych,
- 60 w związku z silnym wiatrem,
- 26 na skutek opadów deszczu,
- 18 chemicznych,
- 2 budowlane,
- 18 w związku z opadami śniegu,
- 11 na obszarach wodnych.
Łącznie odnotowano 112 interwencji związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi – nawałnice, intensywne opady deszczu, przybory wód, podtopienia, opady śniegu. Działania przy tych zdarzeniach polegały m.in. na zabezpieczaniu zerwanych dachów, usuwaniu połamanych drzew, wypompowywaniu wody z budynków, posesji.
Najwięcej interwencji odnotowano na terenie gminy: Krapkowice - 307, a następnie w gminach: Gogolin – 182, Zdzieszowice – 146, Strzeleczki – 64 i Walce – 48.
Przez cały ubiegły rok krapkowiccy strażacy (PSP i OSP) czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. Łącznie odnotowano 64 zdarzenia związane z pandemią Covid-19.
Podczas realizowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej działań ratowniczo – gaśniczych strażacy w 80 przypadkach udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy. W dwunastu przypadkach były to tzw. izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego (IZRM). Są to sytuacje, gdy do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu nie może w krótkim czasie dotrzeć zespół ratownictwa medycznego, ze względu na zaangażowanie w innych działaniach, albo kiedy zastęp straży pożarnej natrafi na takie zdarzenia np. podczas powrotu do remizy itp. W takiej sytuacji, do wzywającego pomocy dysponowane są zastępy PSP lub OSP lub strażacy bezpośrednio podejmują działania udzielając na miejscu zdarzenia kwalifikowanej pierwszej pomocy i prowadzą działania ratownicze do czasu przejęcia pacjenta przez podmiot Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Ponadto siły i środki PSP i OSP z terenu naszego powiatu 18 razy były dysponowane do działań poza granicami powiatu. Głównie były to wyjazdy na teren chroniony autostrady A4 oraz chronionego obszaru powiatu prudnickiego. Jeden raz, do pożaru zakładu wulkanizacyjnego w miejscowości Lubrza, siły i środki z terenu powiatu krapkowickiego zostały zadysponowane w ramach Wojewódzkiej Brygady Odwodowej.
Opracowanie: asp. sztab. Tomasz Pyryt, mł. bryg. Lucjan Lubaszka