W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bądźmy mądrzy przed szkodą

30.09.2021

Pożar budynku o konstrukcji drewnianej, dach pokryty strzechą. Nad budynkiem unosi się kolumna szarego dymu. W oknie dachowym widać ogień. Z lewej strony dwóch strażaków, znajdujących się w koszu podnośnika mechanicznego podaje jedne prąd wody na źródło ognia.

Wraz z końcem lata i początkiem kolejnego sezonu grzewczego, jak bumerang powraca problem zagrożeń pożarowych. Tradycyjnie też strażacy od najwyższego szczebla, czyli KG PSP, po powiatowe jednostki PSP, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, ostrzegają przed czadem, organizują spotkania z mieszkańcami, a nawet konkursy wiedzy o tlenku węgla, w których nagrodami są m.in. czujki.

          Także w tym roku historia się powtarza, ponieważ strażacy znowu apelują, tłumaczą i ostrzegają, a jednocześnie …jeżdżą do pierwszych zdarzeń. Bo tych, niestety nie brakuje. Jak podaje Zespół prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP, od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych. Także na Dolnym Śląsku odnotowano już pierwsze strażackie interwencje związane z pożarami przewodów kominowych, zasłabnięciami spowodowanymi ulatniającym się czadem, a także pożarami w mieszkaniach.

          Warto więc przypomnieć, w ślad za opracowaniem przygotowanym przez służby prasowe KG PSP o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli zapobiec pożarom, zatruciom, a w skrajnych przypadkach – śmierci. W publikacji zamieszczonej na stronie KG PSP przypomina się o obowiązku właściwego przygotowania się do sezonu grzewczego dokonując:

  • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    - instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
    - instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat; 
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
    - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) - co najmniej raz na 6 miesięcy,
  • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Lech Lewandowski, Fot. arch.

            W materiale wykorzystano publikacje przygotowaną przez:  Zespół prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP.

{"register":{"columns":[]}}