W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Konferencja "Ochrona Ludności a realizacja zadań samorządu terytorialnego"

30.09.2021

Czerwony namiot, obok którego znajduje się baner Salki edukacyjnej "Ognik". Obok grupa funkcjonariuszy KP PPS w Zgorzelcu ubranych w mundury wyjściowe prezentuje wyposażenie sali edukacyjnej, miniaturowy samochód strażacki, ubrania i hełmy dla dzieci.

     W dniu 27 września 2021 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury MCC w Bolesławcu odbyła się konferencja „Ochrona ludności, a realizacja zadań samorządu terytorialnego” zorganizowana przez Euroregion Nysa na zlecenie Komendy Głównej PSP. Liczni uczestnicy konferencji reprezentowali szkoły, samorządy gminne i powiatowe, komendy powiatowe PSP oraz Policji, a także inne służby, inspekcje i straże z polskiego obszaru Euroregionu Nysa. Spotkanie poświęcone szeroko pojętej ochronie ludności poprzez system wideokonferencyjny otworzył Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny oraz już osobiście w sali konferencyjnej Prezydent Bolesławca Piotr  Roman. Wśród przybyłych zaproszonych gości znajdowali się Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma oraz Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński. Prelekcja Stanisława Ręcławowicza Dyrektora Biura ds. Ochrony Ludności i OC w KG PSP dotyczyła zakresu aktualnie trwających prac nad nowymi ustawami dot. działalności jednostek ochrony przeciwpożarowej. Wśród poruszanych tematów konferencji znalazły się również informacje o zasadach funkcjonowania nr alarmowego 112 i bieżących pracach przełączania nr 998, a także o rozwiązaniach edukacyjnych dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z zakresu ochrony ludności.

     Dodatkowo w ramach prewencji społecznej PSP, strażacy z komend miejskich i powiatowych z Bolesławca, Legnicy, Jeleniej Góry i Zgorzelca przygotowali 7 stanowisk szkoleniowych, na których zapoznano nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowych i naczelników wydziałów oświaty z tematyką :

  1. Prewencja zagrożeń zatruć tlenkiem węgla. Zapobieganie zagrożeniu zaczadzenia oraz postępowanie osób w razie podejrzenia sytuacji zatrucia.
  2. Zachowanie się w czasie burzy. Skutki zdarzeń i postępowanie w razie własnego zagrożenia lub przy pomocy innym.
  3. Ewakuacja ze szkoły/przedszkola i innych obiektów użyteczności publicznej. Uregulowania prawne dla organizacji ćwiczeń ewakuacyjnych.
  4. Wypoczynek nad wodą. Świadomy wybór miejsca wypoczynku. Postępowanie w razie własnego zagrożenia lub pomocy innym. Zagrożenia nad wodą w okresie zimowym.
  5. Pożar w domu. Zagrożenia i zachowanie się ludzi w czasie pożarów wewnętrznych.
  6. Towary niebezpieczne w transporcie drogowym. Budowanie świadomości społecznej wpływu na ludzi i środowisko przewożonych substancji.
  7. Zagrożenia w czasie powodzi. Zagrożenia i ratownictwo na wodach szybko płynących. Zachowanie się w szkole i innych obiektach użyteczności publicznej w czasie powodzi.

 

Źródło: KP PSP w Bolesławcu

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}