Silne wiatry w powiecie zgorzeleckim
25.10.2021
W dniach 21-24 października br. zastępy straży pożarnej z powiatu zgorzeleckiego wyjeżdżały ponad 90 razy do usuwania różnych skutków nawałnicy. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy na terenie gmin: Węgliniec (ponad 30), miasto Zgorzelec (17 zdarzeń), Bogatynia (ponad 15), Pieńsk (10 zdarzeń), gmina Zgorzelec (9 zdarzeń), Sulików (7 zdarzeń), Zawidów (3 zdarzenia). Strażacy przede wszystkim wyjeżdżali do powalonych i połamanych drzew, które blokowały szlaki komunikacyjne, usuwali uszkodzone reklamy, zabezpieczali zerwane linie energetyczne i telekomunikacyjne. Podjęli także kilka interwencji związanych z uszkodzeniem budynków.
Charakterystyczne zdarzenia:
- Szkoła Podstawowa w Zgorzelcu: naderwana blacha krawędziowa na dachu szkoły, zwisając zagrażała uczniom oraz pracownikom szkoły, strażacy zabezpieczeni linkami zdjęli oderwaną część blachy z dachu i złożyli w miejsce bezpieczne.
- Zawidów ul. Strzelecka: w budynku wielorodzinnym doszło do uszkodzenia dachu w narożniku budynku. Istniało ryzyko poderwania dachu przez wiatr. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie przy pomocy sprzętu burzącego oraz lin zabezpieczyli dach przed dalszymi uszkodzeniami.
- Zgorzelec ul. Stanisława Konarskiego: na budynku wielorodzinnym (wieżowiec) wiatr uszkodził baner reklamowy, który stwarzał zagrożenie dla pieszych i uczestników ruchu drogowego w pobliżu miejsca zdarzenia. Metalowy baner znajdował się na wysokości około 24 m nad poziomem terenu istniało realne zagrożenie oderwania się pozostałej części baneru. Po przybyciu 32 metrowej drabiny mechanicznej z JRG Zgorzelec, ratownicy odpowiednio zabezpieczeni, przy użyciu sprzętu burzącego odczepili zwisający baner i złożyli, w miejscu bezpiecznym na ziemi, przy budynku.
- Bogatynia, ul. Jana Matejki: wskutek silnego wiatru doszło do uszkodzenia powierzchni dachu (na długości około 1 metra uszkodzone zostało pokrycie dachu - gąsiory dachowe, istniało zagrożenie osunięcia się uszkodzonych elementów ceramicznych z powierzchni dachu). Strażacy wyznaczyli strefę niebezpieczną i otaśmowani teren.
- Zgorzelec, ul. Boczna: drzewo (świerk) zostało wyrwane przez wiatr i przechyliło się na budynek mieszkalny, częściowo wspierając się na koparko ładowarce zaparkowanej pomiędzy drzewem a budynkiem mieszkalnym. Po przybyciu drabiny mechanicznej, ratownicy z kosza drabiny, przy użyciu pilarki do drewna pocięli drzewo na mniejsze elementy i usunęli zagrożenie.
Silne wiatry, burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi, które występują coraz częściej i charakteryzują się różnorodną dynamiką. Warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/kgpsp/burze-i-silny-wiatr.
Opracowanie i zdjęcia: KP PSP w Zgorzelcu