W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Warunki wydawania bezpłatnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego

Zwolnienie z opłaty kandydatów na wolontariuszy

Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego uprzejmie informuje, że kandydaci na kierowników lub wychowawców wypoczynku pełniący funkcję wolontariusza, zobowiązani są do przedstawienia organizatorowi wypoczynku na podstawie art. 92p ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego. Stosownie do art. 24 ust. 1a ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym osoba taka jest zwolniona z dokonania opłaty za wydanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Osoba, która chce skorzystać z powyższego zwolnienia i uzyskać zaświadczenie w formie papierowej powinna powołać w punkcie 11 formularza „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” następujące przepisy: art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym w zw. z art. 92p ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a ponadto przedłożyć pismo, sporządzone przez organizatora wypoczynku potwierdzające, że jest ona kandydatem na kierownika lub wychowawcę wypoczynku pełniącego funkcję wolontariusza.

Zwolnienie z opłaty kandydatów na ławników

Obecne brzmienie przepisu art. 162 § 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.) wprowadza zasadę bezpłatności uzyskania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o osobach będących kandydatami na ławników.

W celu uzyskania zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty za zaświadczenie kandydat na ławnika powinien wskazać w treści wniosku o uzyskanie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego przepis prawa, z którego wynika, że koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ponosi Skarb Państwa (art. 162 § 7 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych).

Aby uniknąć uzyskiwania informacji bez wnoszenia opłaty przez osoby, które w rzeczywistości nie są kandydatami na ławników, zasadnym jest wymaganie, aby kandydat na ławnika dołączył do wniosku dokument (zaświadczenie lub oświadczenie) od podmiotu zgłaszającego go na ławnika potwierdzający fakt, że dana osoba kandyduje na ławnika, a w przypadku zgłoszenia dokonywanego przez grupę 50 obywateli – od osoby umieszczonej, jako pierwsza na liście (art. 162 § 6 ww. ustawy).

Inne

Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000r. o Krajowym Rejestrze Karnym od uiszczenia opłaty za uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego zwolnione są podmioty wymienione w art. 6 ust. 1 pkt. 1-9 i 11 ustawy oraz organy centralne państw członkowskich Unii Europejskiej występujące o wydanie informacji dla celów prowadzonego postępowania karnego lub administracyjnego.

{"register":{"columns":[]}}