Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się poprzez stronę internetową https://secure.e-konsulat.gov.pl.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium wszystkich państw Schengen, na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR. W przypadku ubiegania się o wizę wielokrotną, polisa powinna pokrywać termin pierwszego wjazdu.
6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę:
a. aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
b. ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
c. aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy.
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9. Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Wykaz dokumentów uzupełniających składanych przez osoby ubiegające się o wizę na Kubie
- Wymogi ogólne dotyczące wszystkich osób ubiegających się o wizę
1) Dokumenty uzupełniające potwierdzające zamiar powrotu na Kubę
− Bilet lotniczy lub rezerwacja biletu na podróż powrotną;
− W stosownych przypadkach, zaświadczenie o udzielonym urlopie;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa: akt urodzenia, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci itp.
− W przypadku studentów pismo ze szkoły lub uczelni potwierdzające zgodę na urlop;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości lub miejsce zamieszkania.
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych: wyciągi z rachunku bankowego danej osoby lub jej rodziny za ostatnie trzy miesiące.
− Dokumenty potwierdzające stabilną sytuację zawodową (np. aktualne wyciągi bankowe za ostatnie trzy miesiące, umowa o pracę).
2) Dokumenty uzupełniające potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży
− Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych:
Wyciągi z rachunku bankowego danej osoby lub jej rodziny, gotówka, czeki podróżne lub karty kredytowe znajdujące się w posiadaniu osoby ubiegającej się o wizę
− Dokumenty potwierdzające uzgodnienia dotyczące podróży:
a) Jeżeli podróż została zarezerwowana za pośrednictwem biura podróży lub organizatora turystyki: zaświadczenie lub voucher (oryginał) potwierdzające rezerwację zorganizowanej wycieczki;
b) osoby podróżujące indywidualnie: potwierdzenie rezerwacji hotelu i dokumenty potwierdzające uzgodnienia dotyczące podróży.
3) Podróżujący nieletni powinni przedstawić również następujące dokumenty uzupełniające
− Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego powinna być wymagana jedynie w przypadku, gdy nieletni podróżuje sam lub tylko z jednym z rodziców. (Warunek ten nie ma zastosowania, jeśli podróżujący rodzic może wykazać, że jest osobą samotnie wychowującą dziecko lub sprawuje wyłączną władzę rodzicielską);
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa z osobą przyjmującą;
− W stosownych przypadkach, pismo ze szkoły potwierdzające zgodę na urlop.
- Dokumenty, jakie należy przedstawić w zależności od celu podróży
1) Podróż w celu złożenia wizyty rodzinie lub znajomym
− Pobyty w strefie Schengen finansowane przez stronę zapraszającą: oryginał potwierdzenia pokrycia kosztów pobytu lub zakwaterowania (niektóre państwa członkowskie wymagają, aby osoby ubiegające się o wizę przedstawiły potwierdzenie pokrycia kosztów pobytu przez stronę zapraszającą lub zakwaterowania u osoby prywatnej zgodnie z krajowymi przepisami) na krajowym formularzu. Osoby ubiegające się o wizę mogą uzyskać dodatkowe informacje w konsulatach odpowiednich państw członkowskich;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa z osobą przyjmującą.
2) Podróż w celach służbowych
− Oryginał zaproszenia od przedsiębiorstwa lub urzędu z państwa należącego do strefy Schengen (agencji publicznej, państwowego uniwersytetu itp.) do udziału w spotkaniach, konferencjach lub imprezach związanych z handlem, przemysłem lub pracą, wskazującego cel i czas trwania pobytu oraz zawierającego oświadczenie o pokryciu kosztów w przypadku, gdy przedsiębiorstwo lub urząd pokrywa koszty podróży lub zakwaterowania;
− Inne dokumenty wykazujące istnienie stosunków handlowych lub zawodowych (np. umowy);
− W stosownych przypadkach, bilety wstępu na targi lub kongresy;
− Dokument poświadczający zatrudnienie osoby ubiegającej się o wizę w przedsiębiorstwie, które ją deleguje, oraz – w stosownych przypadkach – pokrycie kosztów utrzymania podczas podróży;
− W stosownych przypadkach, inne dokumenty, takie jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa (tj. Ministerstwa Handlu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych itp.), wskazujące cel i czas trwania pobytu.
3) Podróż w celu prowadzenia badań naukowych, podjęcia nauki lub udziału w szkoleniach
− Zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów/studentów placówki oświatowej w celu podjęcia nauki, udziału w szkoleniu naukowym lub praktycznym (w tym zawodowym) lub w innych programach zwiększających umiejętności zawodowe i intelektualne;
− W stosownych przypadkach, dokument potwierdzający przedpłatę kosztów kursów lub szkoleń;
− W stosownych przypadkach, inny dokument, taki jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa (tj. Ministerstwa Energii i Górnictwa, Ministerstwa Spraw Zagranicznych), wskazujący cel i czas trwania pobytu.
4) Podróż w celu wzięcia udziału w imprezach politycznych, naukowych, kulturalnych, sportowych lub spotkaniach religijnych
− Oficjalne zaproszenie, bilety wstępu, zaświadczenia o zapisie lub programy zawierające nazwę organizacji przyjmującej i informacje na temat długości pobytu;
− Potwierdzenie pokrycia kosztów podczas podróży;
− W stosownych przypadkach, inny dokument, taki jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa, wskazujący cel i czas trwania pobytu.
5) Podróż w celu złożenia oficjalnej wizyty
− Nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa potwierdzająca, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji udającej się do państwa członkowskiego.
6) Tranzyt lotniczy, w stosownych przypadkach:
− Dokument potwierdzający pozwolenie na wjazd do państwa będącego ostatecznym celem podróży i bilety na dalszą podróż.
Ile zapłacisz?
Opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 90 euro.
Płatność jest przyjmowana w gotówce.
Rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dla małżonka obywatela UE nie podlega opłacie. Osoby wnioskujące o wizę przyjmowane są w konsulacie bez obowiązku wcześniejszej rejestracji.
Rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dla dziecka do 6. roku życia nie podlega opłacie. Rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dla dziecka w wieku 6-12 lat podlega opłacie 40 euro.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Decyzję wizową odebrać można po 14 dniach do dnia złożenia wniosku w wtorki w godzinach od 13.00 do 15.00 oraz we czwartki w godzinach od 11.00 do 15.00.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 euro.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne