Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych
18.09.2019
„Walory kulturowe, piękno i funkcjonalność przestrzeni są tym, co warto chronić, wspierać i pielęgnować” – napisał w liście do uczestników konferencji poświęconej zagadnieniom ochrony i kształtowania przestrzeni publicznych wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Konferencja, zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich, odbyła się 16 września w Warszawie.
W liście odczytanym przez wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego wicepremier Gliński podkreślił: „W obliczu współczesnych wyzwań – komercjalizacji i postępującego chaosu przestrzennego – ważne jest zapewnienie trwałości i wysokiej jakości krajobrazu kulturowego, w tym dziedzictwa architektonicznego, w sposób umożliwiający kreowanie funkcji przestrzeni wspólnych, sprzyjających budowaniu więzi społecznych. Wiedza i umiejętność odkodowywania otaczającej rzeczywistości, chęć wspólnego działania, poczucie sprawczości i identyfikacja z miejscem mogą być katalizatorem pozytywnych zmian w myśleniu o przestrzeniach wspólnych”.
Potwierdzeniem tej tezy były zaprezentowane podczas konferencji przykłady oddolnych działań mieszkańców zaangażowanych w ochronę wartości kulturowych i poprawę przestrzeni publicznych swych osiedli – Stowarzyszenia Zatrasie oraz Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga w Warszawie. Ponadto, podczas konferencji podjęto próbę podsumowania stanu wdrożenia instrumentów kształtowania estetyki przestrzeni publicznej, które umożliwia gminom uchwalona w 2015 r. tzw. ustawa krajobrazowa. Do tej kwestii odniosła się również Minister Magdalena Gawin w swoim liście skierowanym do uczestników: „Ten akt prawny miał za zadanie uregulować chaos reklamowy, który możemy zaobserwować prawie w każdym zakątku naszego kraju. Dzisiaj wiemy, że potrzebne są kolejne prace legislacyjne, by móc skutecznie chronić przestrzeń publiczną”.
Wśród uczestników dyskusji przeważał pogląd, iż konieczna jest ciągłość istnienia instrumentów ustanowionych ustawą krajobrazową. Wskazywano również na potrzebę ewolucyjnego wprowadzenia pewnych usprawnień, a jednym z ważniejszych jest konieczność zapewnienia skutecznej egzekucji przepisów uchwał krajobrazowych. Obecnie wprowadzenie ich zapisów w życie w dużej mierze zależy od determinacji i zaangażowania lokalnych samorządów. Te ostatnie podają przykłady skutecznego funkcjonowania dialogu i rozpowszechniania informacji, wskazując jednocześnie, że bez nieuchronnych sankcji opanowanie przypadków nadużywania przestrzeni publicznych byłoby znacząco utrudnione.
W trakcie konferencji przyznano również nagrody i wyróżnienia w 13. edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, któremu patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ocenie poddano nie tylko walory architektoniczne i estetyczne przestrzeni, ale także jej trwałość, efektywność ekonomiczną, dostępność i kulturotwórczy wymiar przestrzeni.
Za najlepsze przestrzenie publiczne w 2019 r. jury konkursowe uznało realizacje:
- OFF Piotrkowska w Łodzi – zwycięzca w kategorii przestrzeń publiczna zrewitalizowana.
- Ogrody Krakowian – parki kieszonkowe w Krakowie – w kategorii przestrzeń publiczna w zieleni.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- Muzeum Śląskie - otoczenie Łaźni Głównej i Stolarni na terenie dawnej kopalni Katowice.
- Ścieżka edukacyjna na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu w gminie Pszczółki.
- Rewaloryzacja Parku Oruńskiego w Gdańsku.
- Rewitalizacja części Śródmieścia Lublina, w tym zmiana zagospodarowania pl. Litewskiego i przebudowa istniejącego Deptaka.
Materiały
Prezentacja 1Prezentacja_Bolesław_Stelmach_160919.pdf 16.02MB Prezentacja 2
Prezentacja_Ewa_Rombalska_160919.pdf 5.65MB Prezentacja 3
Prezentacja_gm_Kościelisko_160919.pdf 4.37MB Prezentacja 4
Prezentacja_Tomasz_Sławiński_160919.pdf 11.38MB Prezentacja Kolonia Wawelberga
Prezentacja_Kolonia_Wawelberga_160919.pps 13.02MB Stowarzyszenie Zatrasie
Stowarzyszenie_Zatrasie_wps.pdf 54.62MB Prezentacja TUP
20190924_Prezentacja_TUP_160919.pdf 29.78MB