Rodzaje pozwoleń
Istnieją cztery rodzaje pozwoleń na wywóz zabytków za granicę:
-
Jednorazowe pozwolenie na stały wywóz zabytku
Wywóz zabytku za granicę na podstawie niniejszego pozwolenia może nastąpić nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia jego wydania.
Uwaga: Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może odmówić wydania jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę w przypadku, gdy zabytek posiada szczególną wartość dla dziedzictwa kulturowego.
-
Jednorazowe pozwolenie na czasowy wywóz zabytku
Jednorazowe pozwolenie wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej, w której posiadaniu znajduje się zabytek, mającej zamiar jednorazowo wywieźć za granicę ten zabytek w celach użytkowych lub wystawienniczych albo dla przeprowadzenia prac konserwatorskich. Termin ważności niniejszego pozwolenia nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia jego wydania.
-
Wielokrotne pozwolenie indywidualne na czasowy wywóz
Pozwolenie wielokrotne indywidualne wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej, w której posiadaniu znajduje się zabytek, mającej zamiar wielokrotnie wywozić za granicę ten zabytek w celach użytkowych lub wystawienniczych. Termin ważności niniejszego pozwolenia nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia jego wydania.
-
Wielokrotne pozwolenie ogólne na czasowy wywóz
Pozwolenie wielokrotne ogólne wydaje się na wniosek muzeum lub innej instytucji kultury, która w związku z prowadzoną działalnością zamierza wielokrotnie wywozić za granicę swoje zbiory, w całości lub w części, w celach wystawienniczych. Termin ważności niniejszego pozwolenia nie może być dłuższy niż 5 lat od dnia jego wydania.
Zabroniony jest wywóz na stałe zabytków:
- wpisanych do rejestru zabytków,
- wpisanych na Listę Skarbów Dziedzictwa,
- wchodzących w skład zbiorów publicznych, które stanowią własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych,
- wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego – z wyjątkiem przypadków, gdy wywóz odbywa się w wykonaniu prawomocnego wyroku nakazującego zwrot zagranicznego narodowego dobra kultury, na terytorium państwa Unii Europejskiej albo na podstawie pozwoleń.