W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mrozy

08.02.2021

Na zdjęciu widać oszronioną koronę drzewa. W tle błękitne niebo.

MRÓZ

Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 lub 998999997.

Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci.

W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza. 

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.

Rys. 1. Pięć podstawowych potrzeb.

Rys. 1. Pięć podstawowych potrzeb.

Rys. 2 Pięć przyczyn wyziębienia.

Rys. 2 Pięć przyczyn wyziębienia.

Rys. 3. Temperatura ciała.

Rys. 3. Temperatura ciała.

Rys. 4 Ubieraj się właściwie.

Rys. 4 Ubieraj się właściwie.

Źródło: KG PSP

Materiały

WYCHŁODZENIE – POZIOM ZAGROŻENIA I REKOMENDACJE
Wychłodzenie​_-​_poziom​_zagrożenia​_i​_rekomendacje.pdf 0.36MB
{"register":{"columns":[]}}