Petycje
Wprowadzenie
Informacje dla osób i innych podmiotów, zwanych dalej „podmiotami wnoszącymi petycje” lub „wnoszącymi petycje”, które są chcą złożyć petycję do Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. Dz.U. 2018, poz. 870).
Zgodnie z art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. każdy ma prawo składać petycje w interesie publicznym, własnym, innej osoby lub podmiotu za ich zgodą, do organów władzy publicznej w związku z wykonywanymi przez te organy zadaniami administracji publicznej.
Zasady składania i rozpatrywania petycji oraz sposób postępowania organu w sprawach dotyczących petycji określono ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001195). W zakresie nieuregulowanym w ustawie o petycjach stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 735 ze zm. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000735).
Petycje są formą bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy. Są to indywidualne lub zbiorowe propozycje odnoszące się do wszelkich spraw związanych z życiem publicznym.
O tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna.
Przedmiotem petycji składanej do Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP może być żądanie działań, które leżą w zakresie jego zadań i kompetencji, w szczególności:
- podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję.
- życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
Jeżeli treść żądania w otrzymanej petycji nie leży we właściwości Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, wówczas w terminie do 30 dni od jej otrzymania petycja będzie przesłana do podmiotu właściwego do jej rozpatrzenia. Podmiot wnoszący petycję otrzyma zawiadomienie o przesłaniu petycji do podmiotu właściwego.
Forma składania petycji i jej treść
Petycję składa się w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej:
- pisemnie (listownie) na adres: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, ul. Prosta 32, 87-100 Toruń.
- pisemnie (osobiście) można dostarczyć do Kancelarii ogólnej KW PSP w Toruniu, ul. Prosta 32, w godzinach 7:30-15:30.
- przez ePUAP – Elektroniczna Skrzynka Podawcza http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/l9047fmilj
- pocztą elektroniczną – na adres straz@kujawy.psp.gov.pl.
Petycja powinna zawierać (treść petycji)
- oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję: imię i nazwisko (petycja osoby fizycznej) lub pełna nazwa innego podmiotu wnoszącego petycję, jeżeli wnoszącym petycję jest grupa osób fizycznych lub innych podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdej z tych osób lub innych podmiotów oraz osobę, która reprezentuje podmiot wnoszący petycję;
- wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji. Jeżeli petycję wnosi grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów;
- oznaczenie adresata petycji;
- wskazanie przedmiotu petycji;
- petycja składana w formie pisemnej powinna być podpisana przez podmiot wnoszący petycję, a jeżeli podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów – przez osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję;
- petycja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz powinna zawierać także adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję;
- petycja może zawierać zgodę na ujawnienie na tej stronie internetowej danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub danych podmiotu trzeciego, w którego imieniu jest składana. Zgodę stosuje się odpowiednio do danych siedziby podmiotu lub podmiotów wnoszących petycję;
Petycję pozostawia się bez rozpatrzenia:
- jeżeli nie oznaczono podmiotu wnoszącego petycję (podmiotów wnoszących petycję); nie wskazano ich miejsc zamieszkania albo siedziby oraz adresu (adresów) do korespondencji;
- jeżeli podmiot wnoszący petycję, po uprzednim pouczeniu, w terminie 14 dni od wezwania nie uzupełni lub nie wyjaśni treści petycji, która:
- nie została złożona w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
- nie zawiera oznaczenia adresata petycji lub wskazania jej przedmiotu;
- lub petycja składana w interesie podmiotu trzeciego nie zawiera jego imienia i nazwiska albo nazwy, miejsca zamieszkania albo siedziby oraz adresu do korespondencji lub adresu poczty elektronicznej tego podmiotu.
Petycja może zostać pozostawiona bez rozpatrzenia, jeżeli została złożona w sprawie, która była przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP a w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody nieznane temu organowi. W takim przypadku Komendant Wojewódzki PSP niezwłocznie informuje wnoszącego petycję o pozostawieniu petycji bez rozpatrzenia i poprzednim sposobie załatwienia petycji.
Informacja o wniesieniu petycji na stronie internetowej
Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP niezwłocznie zamieszcza na tej stronie internetowej informację, która zawiera odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz (w przypadku wyrażenia opisanej wyżej zgody) imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana. Informacja te jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji.
Termin rozpatrzenia petycji i zawiadomienie o sposobie jej załatwienia
Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej otrzymania. Po rozpatrzeniu petycji Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.
Informacja zbiorcza o rozpatrzonych petycjach
W 2017 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2018 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2019 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2020 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2021 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2022 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2023 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
W 2024 r. Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP nie rozpatrywał petycji.
- Pierwsza publikacja:
- 13.10.2021 08:34 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Małgorzata Jarocka-Krzemkowska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Petycje | 5.0 | 16.01.2025 08:01 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska |
Petycje | 4.0 | 16.02.2023 09:12 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska |
Petycje | 3.0 | 14.01.2022 07:30 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska |
Petycje | 2.0 | 13.10.2021 08:37 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska |
Petycje | 1.0 | 13.10.2021 08:34 Małgorzata Jarocka-Krzemkowska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP