Zabytkowa sikawka konna będzie zdobić siedzibę KP PSP w Inowrocławiu
02.09.2021
W polskich strażach pożarnych sikawki konne przestały być używane w latach trzydziestych XX wieku. Sikawka mogła pobierać wodę z zewnętrznego zbiornika wodnego lub z własnej skrzyni wodnej do której nalewało się wodę wiadrami przez strażaków lub osoby postronne, wspomagające działania gaśnicze. Woda podawana była jedną linią gaśniczą o wydajności około 200 l/min., a zasysanie wody odbywało się wężem ssawnym o średnicy 75 mm.
W inowrocławskiej straży pożarnej w 2012 roku pojawiła się sikawka hydroforowa do zaprzęgu konnego. Producentem jest E.C. Flader z JÖhstadt, Saksonia, Niemcy. Przekazana została przez druhów OSP INOFAMA S.A. Inowrocław. Obiekt został zbudowany na pocz. XX wieku. Częściową historię ustalono dzięki uprzejmości Wydziału Dokumentacji Zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Po kilku latach stania na zewnątrz jej stan techniczny uległ pogorszeniu.
Z inicjatywy zastępcy komendanta powiatowego PSP w Inowrocławiu mł. bryg. Ireneusza Taraszki oraz druha Jarosława Kaczmarka z OSP Cukrownia Kruszwica, w 2019 roku przystąpiono do jej rekonstrukcji. Po dwóch latach pracy przy współudziale Marka Brodzkiego i Jana Barbarzaka udało się skutecznie odrestaurować eksponat. Żeby częściowo ochronić sikawkę konną przed warunkami atmosferycznymi dodatkowo wykonano zadaszenie. Odnowienie sikawki miało na celu przede wszystkim zachowanie tradycji i poznanie sprzętu, którym dysponowali strażacy na przełomie XIX i XX wieku.
Obecnością swoją zaszczycił Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Jacek Kaczmarek, który wspólnie z komendantem powiatowym st. bryg. Tomaszem Kruczyńskim złożyli podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły tak wspaniałą inicjatywę.
MJK
Tekst: mł. bryg. Ireneusz Taraszka
Zdjęcia: mł. asp. Maciej Małkowicz