Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć w urzędzie konsularnym RP:
Calle Cracovia 40
Colonia San Ángel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050
UWAGA: obywatele Meksyku i Kostaryki są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy podróżach turystycznych do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Oznacza to, że nie muszą ubiegać się o uzyskanie wiz Schengen (typu C).
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Spotkanie należy zarezerwować za pośrednictwem systemu e-konsulat: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
Rezerwacja terminu jest niezbędnym warunkiem ubiegania się o wizę. Na jedną osobę przypada jedno spotkanie i każdy wnioskodawca musi wypełnić formularz. Jeśli chcą Państwo dokonać procedury wizowej dla kilku osób lub całej rodziny, konieczne jest zarezerwowanie odpowiedniej liczby spotkań.
W przypadku, gdy grupa petentów stanowi rodzinę, a umówione spotkania przypadają w różne dni, mogą skontaktować się z konsulatem, aby wnioskować o możliwość stawienia się wspólnie tego samego dnia.
W szczycie sezonu (lipiec, sierpień, styczeń) umówienie się na spotkanie może potrwać kilka tygodni. Dlatego zalecamy rozpoczęcie procedur z dużym wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego na meksyk.konsul@msz.gov.pl.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
-
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy. - Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
-
Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium strefy Schengen, łącznie z Szwajcarią, Norwegią, Islandią i Liechtenstein, oraz obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
- Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
- Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
- Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
- Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.
- Dane biometryczne muszą być pobierane przynajmniej raz na 59 miesięcy.
-
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
-
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy. Możesz zostać poproszony na granicy o przedstawienie dowodów, że spełniasz warunki wjazdu, zgodnie z tym, co przewidziano w art.5 kodeksu granicznego Schengen.
Ile zapłacisz?
Opłata za wniosek wizowy wynosi 100 USD.
W przypadku dziecka poniżej 6 roku życia przyjęcie i rozpatrzenie wniosku jest bezpłatne.
W przypadku dziecka w wieku 6-12 lat opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wynosi 50 USD.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul wydaje wizy bez zbędnej zwłoki. W przypadku niekompletnego wniosku, wątpliwości Konsula lub konieczności dokonania dodatkowych weryfikacji i konsultacji, czas rozpatrywania wniosku się wydłuża. Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni. Obywatele niektórych państw, lub należący do specjalnych kategorii, podlegają obowiązkowym konsultacjom, co wyklucza możliwość wydania wizy natychmiast po złożeniu wniosku, nawet w przypadku gdy wniosek jest kompletny i konsul nie ma zastrzeżeń merytorycznych. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego na meksyk.konsul@msz.gov.pl.
Jak odbierzesz dokumenty?
Dokumenty można odebrać w Konsulacie RP:
Calle Cracovia 40
Colonia San Angel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050
Dokumenty można odebrać w godzinach pracy urzędu (8:30-16:30) po uprzednim ustaleniu dokładnego terminu z referatem ds. konsularnych.
Jak możesz się odwołać?
W razie negatywnej decyzji, wnioskodawca zostanie o tym poinformowany oraz zostaną podane powody takiej decyzji.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania, w godzinach jego pracy:
Calle Cracovia 40
Colonia San Angel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie: http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Umieszczenie w paszporcie stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku (art. 20 wspólnotowego kodeksu wizowego) nie skutkuje żadnymi konsekwencjami prawnymi.
Najczęściej zadawane pytania
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne